Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe / Technologia

E-TOLL nadchodzi! – wszystko co musisz wiedzieć…

E-TOLL nadchodzi! – wszystko co musisz wiedzieć…

Obecnie Polska jest w trakcie zmiany systemu odpowiedzialnego za pobieranie opłat drogowych. Obowiązujący viaTOLL, wkrótce zostanie zastąpiony przez e-TOLL, a wszystkie koncerny transportowe będą musiały dostosować swoje floty do nowych technik.

Twórcy nowego systemu, uważają, że będzie on znacznie sprawniejszy i bardziej wydajny, niż jego poprzednik. Niestety, społeczność przewoźników ma bardzo wiele zastrzeżeń do nowego rozwiązania technologicznego. W tym artykule postaramy się przedstawić, na czym polegają najważniejsze zmiany.

E-TOLL a komunikacja satelitarna

Nowy system oparty będzie na komunikacji satelitarnej (GNSS), a nie jak w przypadku obowiązującego systemu na pozycjonowaniu radiowym (DSRC). Oznacza to, że do prawidłowego działania nie będą już potrzebne konstrukcje, które znajdują się nad drogami w celu komunikacji pojazdów z systemem.

W celu łączności każdy pojazd o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 tony, będzie musiał być wyposażony w specjalne urządzenie.

Innym sposobem na komunikację z systemem e-TOLL jest korzystanie z aplikacji mobilnej. Takie rozwiązanie wydaje się bardzo atrakcyjne i jest bardzo promowane przez państwo, jednak przewoźnicy są odmiennego zdania.

Aplikacja reklamowana jest jako bezpłatna, choć w rzeczywistości wcale tak nie jest. Aby korzystać z mobilnej aplikacji, konieczne jest posiadanie odpowiedniego telefonu, który właściciel firmy będzie musiał zakupić, jednocześnie ponosząc dodatkowe koszty.

Szereg kontrowersji i wątpliwości

Firmy transportowe krytykują przede wszystkim pośpiech, z jakim instytucje państwowe chcą wdrożyć nowy system poboru opłat. Obecny system viaTOLL miał obowiązywać maksymalnie do 30 czerwca 2021 roku. Wielu przewoźników uznało, że jest to termin nierealny m.in. z powodu nikłej wiedzy na temat nowego systemu.

W związku z tym przedłużono okres przejściowy do 30 września 2021 roku, o od 30 czerwca przez okres 3 miesięcy będą funkcjonować oba systemy. Przedstawiciele firm transportowych i tak uważają, że jest to zbyt krótki czas, na wdrożenie nowej technologii.

Przewoźnikom nie odpowiada również to, że sami będą odpowiedzialni za wyposażenie swojej floty w niezbędne urządzenia. To wiąże się z ponoszeniem odpowiedzialności za ewentualne problemy oraz wymianę, czy serwis.

Sejmowa komisja finansów w odpowiedzi na argumenty przewoźników ustaliła ulgę podatkową na zakup urządzeń niezbędnych do funkcjonowania e-TOLL. Ulga na jeden pojazd wyniesie 500 zł, jednak nie zadowala to przedsiębiorców, ponieważ wszelkie ryzyka będą i tak po ich stronie.

Lokalizowanie a prywatność

Bardzo wiele wątpliwości budzi pobieranie przez system danych dotyczących lokalizacji. System będzie otrzymywał informację o położeniu pojazdu nie tylko, gdy będzie on w drodze, ale również wtedy, gdy urządzenie będzie wyłączone, co może być dość kontrowersyjne w kontekście prywatności.

Wprowadzenie nowego systemu poboru opłat jest już przesądzone. Z pewnością początek użytkowania nie będzie łatwym czasem dla wszystkich przewoźników.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>