Inspekcja Handlowa zajmuje się kontrolowaniem kilku rodzajów paliw ciekłych, które są dostępne na naszym rynku. Kontroli poddawane są: olej napędowy, gaz LPG, benzyna oraz biopaliwa.
Pierwsza kontrola odbyła się w 2003 roku, podczas której aż 30% przebadanych próbek paliw ciekłych, nie spełniało określonych wymogów. Na szczęście wynik uległ poprawie, a w roku 2016 liczba nieprawidłowości spadła aż do 4% i przez dłuższy czas utrzymuje się na tym poziomie.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny informuje, że jakość ciekłych paliw na polskim rynku jest coraz lepsza, dzięki przeprowadzaniu regularnych kontroli. Dodatkowo w swojej wypowiedzi zaznacza, że w 2020 roku, zaledwie 2% próbek nie spełniło norm jakościowych.
W 2020 r. przebadano ponad 1490 próbek paliw ciekłych, w tym 779 próbek benzyn oraz 712 oleju napędowego. W przeprowadzanych badaniach laboratoryjnych zaledwie 28 próbek nie spełniało wymaganych norm, w tym 23 oleju napędowego oraz 5 benzyn.
Na podstawie pozyskanych statystyk można zauważyć, że odsetek nieprawidłowości w województwach jest znacznie zróżnicowanych. Podczas losowej kontroli stacji paliw, największą ilość zakwestionowanych próbek stwierdzono w woj. zachodniopomorskim – 6,25% oraz w woj. lubuskim – 6,06%.
Biorąc pod uwagę kontrole przedsiębiorców, którzy zostali wybrani na podstawie informacji otrzymanych od kierowców, najwięcej nieprawidłowości wykryto w woj. opolskim – 15%, woj. warmińsko-mazurskim – 10% oraz w woj. pomorskim – 9%.
Przebadane próbki gazu LPG przebiegły bardzo pomyślnie, a próbki zakwestionowane wyniosły zaledwie 0,84% podczas kontroli stacji paliw. Podczas monitorowania hurtowni, nie wykazano żadnych nieprawidłowości.
Kwestionowane parametry
Już od pewnego czasu nieprawidłowości związane z przekroczoną ilością siarki w oleju napędowym oraz benzynie utrzymuje się na niskim poziomie. IH wydała 10 decyzji dotyczących wycofania z obrotu paliw, które nie spełniają określonych norm jakościowych.
Dodatkowo przekazano do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki 20 przypadków związanych z naruszeniem warunków zawartych w koncesji na obrót paliwami ciekłymi, sprzedając paliwa o niewłaściwej jakości.
Prawo przewiduje bardzo surowe kary za sprzedaż i obrót paliwem o złej jakości. Zgodnie z obowiązującym przepisami może być to kara grzywny w wysokości do 1 mln zł lub kara więzienia od 3 miesięcy do nawet 5 lat.
Rok 2021 – kontrole na stacjach paliw trwają
W pierwszym kwartale 2021 roku, przebadano łącznie 532 próbki paliw ciekłych, w tym 248 benzyn oraz 284 oleju napędowego. Dotychczas Inspekcja Handlowa zakwestionowała 12 próbek niespełniających wymagań jakościowych, które stanowią 2,26%. Do tej pory wszystkie próbki gazu LPG spełniały normy.