Share This Post

Aktualności / jazda / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Droga S5 – co dzieje się na problematycznych odcinkach?

Droga S5 – co dzieje się na problematycznych odcinkach?

Droga ekspresowa S5 stanie się głównym ciągiem komunikacyjnym, położonym w północnej Polsce. Inwestorzy zapewniają, że budowa drogi idzie zgodnie z planem, mimo początkowych problemów z wykonawcami.

Już w czerwcu 2019 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała umowę z koncernem Impresa Pizzarotti. Niestety, firma po wielokrotnych upomnieniach i wezwaniach nie wykonywała prac zgodnie z podpisaną umową.

Nowy wykonawca został wybrany niezwłocznie i rozpoczął pracę już w 2020 roku. GDDKiA zapewnia, że mimo opóźnienia, które wystąpiło po zmianie wykonawcy, termin zakończenia prac pozostanie bez zmian. Docelowo trasa S5 ma połączyć autostradę A1 z drogą S7.

Na stronie GDDKiA możemy obejrzeć nagrania z trzech odcinków trasy S5, na które ogłoszone zostały przetargi i wybrano nowych wykonawców. Dowiedzmy się zatem na jakim etapie prowadzone są aktualne prace?

Dodamy, że fragment drogi S5, który przedstawiony jest na opublikowanych nagraniach w woj. kujawsko-pomorskim będzie miał łączną długość 128 km.

Odcinek 1. Bydgoszcz Błonie-Szubin Północ

Ten odcinek jest na najbardziej zaawansowanym etapie budowy, ale jest również najkrótszym odcinkiem drogi S5. Powyższy fragment drogi ekspresowej łączy Szubin z obwodnicą Bydgoszczy i ma długość 9,7 km. Ze względu na jego położenie i konieczność budowy wielu dodatkowych elementów jest to skomplikowany i kosztowny odcinek tej drogi (wiadukty, węzły).

Na filmie nagranym pod koniec maja można zauważyć, że obecnie trwają pracę nad układaniem nawierzchni. Oddanie tego odcinka do ruchu planowane jest na IV kwartał 2021 roku, a zaawansowanie prac wynosi ponad 55%. Po zakończeniu prac na tym odcinku droga S5 relacji Wrocław — Poznań — Bydgoszcz, będzie gotowa do użytku.

Odcinek 2. Świecie Południe-Bydgoszcz Północ

Prace na tym 22-kilometrowym odcinku są realizowane na wielu etapach. Warto dodać, że utworzono tutaj jedno z największych w Polsce przejść dla zwierząt. Droga ma docelowo połączyć obwodnicę Świecia z węzłem Bydgoszcz Północ.

Zakończenie prac planowane jest na III kwartał 2022 roku. Zaawansowanie i realizacja kontraktu wynosi ponad 30%.

Odcinek 3. Nowe Marzy-Świecie Południe

Ostatni z trzech odcinków ma długość 23,3 km i ma połączyć autostradę A1 z obwodnicą Świecia, która również będzie rozbudowana, jako część drogi ekspresowej S5. Wiosną tego roku przełożono ruch uliczny na nowe fragmenty drogi w pobliskich miejscowościach m.in.: Wiąg, Nowe Marzy, Kozłowo oraz Przechowo.

Zaawansowanie prac jest na etapie ponad 29%, a zakończenie realizacji tego odcinka planowane jest na III kwartał 2022 roku.

Pozostałe odcinki drogi ekspresowej S5

Na dwóch pozostałych odcinkach trwają już wyłącznie prace wykończeniowe, które mają zostać zakończone na początku wakacji. Warto zaznaczyć, że są one już otwarte i dostępne do ruchu samochodowego.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>