Share This Post

Aktualności / Nieuws / Technologia

Dłonie na kierownicy, a wzrok na drodze

Dłonie na kierownicy, a wzrok na drodze

Specjaliści, którzy zajmują się projektowaniem i opracowywaniem technologii w nowych pojazdach ciężarowych, w głównej mierze skupiają się na zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa.

Inżynierowie z zespołu DAF również starają się przede wszystkim wpłynąć na wzrost bezpieczeństwa w nowych pojazdach. Skupiają się oni przede wszystkim na poprawie widoczności z miejsca kierowcy oraz opracowaniu kabiny o solidnej konstrukcji ze strefami zgniotu.

Najnowsze modele DAF (XF, XG i XG+) posiadają dużą przednią szybę, o powierzchni aż 2,3 m². Została ona umieszczona niżej, aby zapewnić lepszą widoczność z miejsca kierowcy. Dodatkowo, po stronie pasażera znajduje się okno, które umożliwi dostrzeżenie chodnika oraz znajdujących się na nim pieszych lub rowerzystów.

Zamiast lusterek – kamery!

Koncern DAF wykorzystuje cyfrowy system Digital Vision, który składa się z kamer wbudowanych wewnątrz wyświetlaczy. Ta technika, pozwoli zastąpić główne i szerokokątne lusterka, i jednocześnie zwiększają zakres widzenia. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest zwiększenie aerodynamiki, co przyczynia się do mniejszego zużycia paliwa.

Dodatkowa technologia umożliwia automatyczne panoramowanie, które podąża za naczepą przy pokonywaniu zakrętów. Kierowca otrzymuje również informację dotyczące długości pojazdu, które bywa przydatne przy wykonywaniu wielu manewrów.

Kamery są ogrzewane, więc nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach pogodowych obraz jest wyraźny. Warto wspomnieć, że zespół DAF pierwszy raz wykorzystał elektrycznie chowane kamery w transporcie ciężarowym.

Opcjonalny system DAF Corner View zapewnia kamery, które zastępują lusterka krawężnikowe i przednie. Jest to rozwiązanie, które zapewnia znacznie lepszą widoczność, niż standardowe rozwiązania, poprzez zwiększenie pola widzenia.

Wyłącznie oświetlenie LED

Wszystkie nowe modele marki DAF są wyposażone w pełne oświetlenie LED. Takie oświetlenie charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem energii oraz zwiększoną trwałością, co jednocześnie jest dobrą wiadomością dla firm transportowych, ponieważ wiąże się to z obniżeniem kosztów eksploatacji.

Oświetlenie LED gwarantuje znakomitą jakość światła, a technologia automatycznego wyboru oświetlenia bez konieczności udziału kierowcy, umożliwia włączenie świateł głównych, gdy się ściemnia lub pada deszcz.

Nowa konstrukcja kabiny

Kabina typu „body-in-white” odznacza się lekkim i solidnym wykonaniem. Z przodu znajdują się elementy, które pochłaniają energię uderzeniową, natomiast w tylnej części występują specjalne strefy zgniotu, które zapewniają ochronę kierowcy.

Specjaliści z zespołu DAF opatentowali system ProCaDis, który zapewnia w maksymalny sposób szanse przeżycia osób, które znajdują się w środku. Podczas uderzenia, system umożliwia kontrolowane przesunięcie kabiny na podwoziu o 400 mm, aby zaabsorbować powstałą energię.

Instynktowna obsługa systemów

Główne założenie koncernu DAF, dotyczące stanowiska kierowcy, jest nadal niezmienne:

“Dłonie na kierownicy, wzrok na drodze”.

W podążaniu za tą myślą, specjaliści DAF wykorzystują technologię, która umożliwia obsługę wszystkich ważnych funkcji za pomocą łatwych przycisków, aby nie odciągać uwagi kierowcy.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>