Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Technologia

Mercedes-Benz: Testy cyfrowej płatności za paliwo na stacjach paliw Shell

Mercedes-Benz: Testy cyfrowej płatności za paliwo na stacjach paliw Shell

Mercedes-Benz rozpoczął testy dotyczące dokonywania płatności na stacjach paliw, za pomocą nowej specjalnej cyfrowej funkcji. Wstępne próby odbywały się w punkcie Shell w Stuttgarcie z wykorzystaniem seryjnych modeli Actros.

Inżynierowe z zespołu Mercedes-Benz Trucks w porozumieniu z koncernem Shell, zainstalowali w ciężarówkach prototyp systemu, który służy do identyfikowania pojazdów, i może współpracować z próbnymi cyfrowymi kartami paliwowymi.

Wbudowany identyfikator ma służyć jako „dowód osobisty” ciężarówek, dzięki czemu każdy pojazd będzie automatycznie uwierzytelniony. Dzięki temu system pokładowy będzie mógł dokonywać płatności na stacjach Shell za pomocą cyfrowej karty paliwowej. Płatność możliwa będzie dzięki wykorzystaniu programu Shell SmartPay API.

Do testów wykorzystywano pojazdy produkowane seryjnie, których panel kontrolny został dodatkowo wzbogacony w moduł płatnościowy i autoryzacyjny.

Kolejnym ważnym elementem wprowadzanej technologii jest Truck Wallet, w testach używany jest istniejący już prototyp tego systemu. Jest to platforma, łącząca wszystkie aplikacje, które mogą uzyskać dostęp do identyfikatora Truck-ID, który jest niezbędny przy niektórych funkcjach.

Jedną z tych aplikacji jest cyfrowa karta paliwowa, która została opracowana przez zespół Mercedes-Benz i Shell. W testach była zastosowana przy dokonywaniu płatności on-line, aby uwierzytelnić i zidentyfikować pojazd w centralnym systemie stacji.

Proces płatności cyfrowej rozpoczyna się właśnie od rozpoznania pojazdu za pomocą Truck-ID, następnie aplikacja Shell SmartPay zezwala na rozpoczęcie płatności.

Warto zaznaczyć, że bardzo ważnym elementem kontroli bezpieczeństwa jest zgodność współrzędnych ciężarówki oraz współrzędnych stacji paliw, na której dochodzi do transakcji. Potwierdzenie zgodności tych danych jest kluczowe do aktywowania dystrybutora.

Po zatankowaniu pojazdu na stacji system firmy Shell wyśle do Track Wallet niezbędne informacje, które będą dotyczyć m.in. ilości oraz ceny wlanego paliwa. W informacji zwrotnej Track Wallet prześle jaka ilość znajduje się aktualnie w zbiorniku danego pojazdu.

Po zatwierdzeniu zgodności tych danych kierowca otrzyma wiadomość pozwalającą na kontynuowanie jazdy, a firma transportowa uzyska wszelkie dane rozliczeniowe.

Obecnie, firmy przewozowe korzystają z karty paliw w formie fizycznej, która przy płatności pobiera środki bezpośrednio z kont firmy. Cyfrowa wersja karty z pewnością ułatwiłaby i przyśpieszyła codzienną pracę kierowców.

Dzięki cyfrowej wersji karty paliwowej nie będzie potrzeby chodzenia do okienka, aby dokonać płatności. Ponadto, z pewnością zwiększy się bezpieczeństwo procesów przekazywania i odbierania karty kierowcom. Nowa technologia znacznie utrudniłaby dokonywanie oszustw paliwowych, które mają obecnie miejsce.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>