Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Technologia

Czy dzięki nowoczesnym technologiom inspekcje drogowe będą skuteczniejsze?

Czy dzięki nowoczesnym technologiom inspekcje drogowe będą skuteczniejsze?

W wielu krajach na terenie Unii Europejskiej rozpoczęto testować nowe narzędzia do kontrolowania pojazdów. Najnowsze urządzenia wykorzystują technologię Dedicated Short-Range Communication, która umożliwia zdalne odczytywanie istotnych parametrów ze smart tachografów.

Bardzo długo szukano sposobu, aby usprawnić przeprowadzanie kontroli, a prace nad wdrożeniem systemu DSRC trwały już od 2012 roku. Dzięki tej technologii, służby kontrolne będą mogły szybciej i efektywniej wybierać pojazdy, w których mogło dojść do manipulacji tachografów.

W praktyce ta technologia stosowana jest od 2019 roku, kiedy to zaczęto montować w ciężarówkach najnowsze smart tachografy. Dzięki temu wszystkie nowe pojazdy ciężarowe posiadają antenę, która umożliwia zdalne pobieranie danych z tachografu.

Skuteczne kontrole

Inspekcje drogowe na terenie krajów należących do UE mają czas do 2024 roku, na zaopatrzenie się w urządzenia, które umożliwiają zdalne pobieranie danych. Warto dodać, że technologia DSRC umożliwia transfer informacji w ciągu zaledwie sekundy z przejeżdżającego pojazdu.

Początkowo, przesyłane jest kilka podstawowych danych, które pokazują, czy w tachografie zostały zarejestrowane jakieś problemy. Po dokładnej analizie można zauważyć, czy doszło do manipulacji, wówczas pojazd jest zatrzymywany do pełnej kontroli.

Dzięki zdalnemu pobieraniu danych można uzyskać takie informacje jak: czy karta kierowcy podczas jazdy była cały czas włożona, rejestr prędkości i czasu jazdy oraz błędy, które mogą sugerować manipulację tachografu.

Eksperci zauważają także dodatkowe zalety systemu DSRC. Nowa technologia pozwoli na znaczne zaoszczędzenie czasu również przez uczciwych przewoźników, którzy nie będą musieli zatrzymywać się na bezpodstawne kontrole.

Trwają testy technologii DSRC 

Służby inspekcji drogowej nie mają zamiaru czekać aż do 2024 roku i już sprawdzają, jak działają wspomniane technologie. Na terenie Polski, Holandii, Czech, Litwy, Słowenii i Rumunii służby drogowe właśnie testują urządzenia firmy INELO, a już wkrótce do tej grupy dołączy Dania oraz Łotwa

Smart tachografy drugiej generacji już wkrótce

System wstępnej kontroli pojazdów na podstawie zdalnie pobieranych danych będzie w dalszym ciągu rozwijana. Dalsze prace będą możliwie dzięki nowym przepisom Pakietu Mobilności.

Na podstawie uzyskanych informacji, wiemy, że pierwsze smart tachografy drugiej generacji będą obowiązkowo montowane w nowych pojazdach ciężarowych już od sierpnia 2023 roku.

Pojazdy już użytkowane będą wyposażone w poprzednie tachografy, jednak jeśli przewoźnik zdecyduje się na przewozy międzynarodowe, będzie musiał wymienić go na nowy we własnym zakresie.

Wymiana planowana jest w dwóch etapach. Wszystkie ciężarówki wyprodukowane przed rokiem 2019 będą musiały wymienić tachografy do końca 2024 roku, a pozostałe będą mieć czas do 2025 roku.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, pod koniec 2025 roku, wszystkie pojazdy ciężarowe zajmujące się transportem międzynarodowym, będą wyposażone w smart tachografy drugiej generacji.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>