Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe / Technologia

Ulepszona ciężarówka z dieslem może spalać nawet o 4 litry mniej – wyniki testu Optifuel Lab 3

Ulepszona ciężarówka z dieslem może spalać nawet o 4 litry mniej – wyniki testu Optifuel Lab 3

Renault Trucks Optifuel Lab 3 to prototyp, który został zbudowany na podstawie ciężarówek Renault Trucks Gamy T. Pierwsze prace nad tym pojazdem rozpoczęły się już w 2017 roku, a teraz możemy zapoznać się z wynikami przeprowadzonych testów.

Przez okres ostatnich sześciu miesięcy, prototyp ciężarówki przejechał blisko 15,5 tys. km. Trasa w większości pokonana była po drogach publicznych, z czego dwie trzecie po autostradzie, a pozostałą część po lokalnych drogach.

Warto podkreślić, że eksperymentalna ciężarówka cały czas poruszała się w towarzystwie ciężarówki produkowanej seryjnie, a mianowicie był to ciągnik Renault Trucks Gamy T, który został połączony z naczepą firmy Fruehauf.

Zarówno seryjna, jak i eksperymentalna ciężarówka wyposażone były w identyczny silnik. Był to 13-litrowy silnik Euro 6 o mocy 480 KM, który często spotykany jest w międzynarodowej branży transportowej.

W teście ważne było również to, aby oba pojazdy mogły pracować w tych samych warunkach, co miało uwiarygodnić jego wynik.

Zgodnie z wynikami testów prowadzonych przez okres 6 miesięcy, ciężarówka eksperymentalna spaliła o 12,5% mniej paliwa w porównaniu z ciągnikiem seryjnym. Dokładnie mówi się o różnicy 3,75 litra na każde przejechane 100 km. Ten wynik może prognozować znaczne oszczędności w transporcie.

Skąd taki wynik? Naukowcy twierdzą, że tak duża oszczędność prototypu może wiązać się ze znacznie lepszą aerodynamiką. W nowej ciężarówce wydłużono przód, który stał się bardziej pochylony, ta zmiana została wykorzystana dzięki nowemu rozporządzeniu.

Dodatkowo, na spoilerach zamontowano elastyczne przedłużenia, które wypełniają przestrzeń, która występuje między naczepą a ciągnikiem. Przedłużenie zostało wykonane z materiału nazywanego Polyrim. Elastyczność tego materiału pozwala na swobodne manewry, a przy skręcaniu, naczepa może wyginać materiał, bez jego uszkodzenia.

Kamery zastąpiły wszystkie lusterka, które początkowo występowały w ciężarówce, a podest znajdujący się z tyłu został całkowicie odbudowany, podobnie jak całe nadwozie naczepy.

Co ciekawe naczepa również była prototypem, posiadała opcję opuszczenia tylnej części dachu. Zastosowano w niej również opony nowej generacji firmy Michelin, które miały zredukować opór toczenia, w tym celu wykorzystano również najnowsze oleje marki Total.

Napęd prototypu pozostał taki sam, jak w ciągniku seryjnym, ale postanowiono wyposażyć go w dodatkowe wsparcie, a mianowicie system odzyskiwania energii cieplnej z wydechu i układu chłodzenia. Cały system oparty jest na cyklu Rakine’a, a prąd, który powstał, mógł w znaczny sposób odciążyć alternator.

Do prototypu wykorzystano również inteligentny tempomat, który uwzględnia ukształtowanie terenu, a dzięki współpracy z systemem Wezzoo, może wykorzystywać również informacje o warunkach pogodowych.

Pozostaje tylko pytanie, która z tych innowacyjnych technologii zostanie wdrożona do produkcji seryjnej oraz kiedy to się wydarzy?

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>