Share This Post

Aktualności / jazda / Redakcyjny

Już od 1 czerwca zmienia się dozwolona prędkość jazdy w nocy. Dawny przepis znika!

Już od 1 czerwca zmienia się dozwolona prędkość jazdy w nocy. Dawny przepis znika!

Z początkiem czerwca tego roku wchodzi zmiana dotycząca dozwolonej maksymalnej prędkości w terenie zabudowanym podczas jazdy nocą. Obecnie przepisy pozwalają na poruszanie się prędkością do 60 km/h, o ile nie występują żadne dodatkowe ograniczenia. Warto zaznaczyć, że od 1 czerwca jazda z taką prędkością stanie się wykroczeniem.

Dotychczas za jazdę w nocy prędkością ponad 100 km/h kierowcy otrzymywali wyłącznie mandat, natomiast zmieni się to od 1 czerwca. Po zmianie, za to samo wykroczenie zostaniemy dodatkowo ukarani zatrzymaniem prawa jazdy na okres trzech miesięcy.

Z dniem 1 czerwca 2021 z Kodeksu drogowego znika stary przepis, który uzależnia dozwoloną prędkość na obszarze zabudowanym od pory dnia. Zgodnie z przepisem w godzinach 5:00-23:00 dozwolona prędkość wynosi 50 km/h, natomiast między 23:00 a 5:00 jest to 60 km/h.

Z chwilą wejścia w życie nowych przepisów, spoglądanie na zegarek podczas jazdy straci sens, ponieważ przez całą dobę dozwolony limit prędkości będzie taki sam. Bardzo wielu kierowców, tak naprawdę nie do końca orientowało się czy godziną graniczną jest 22:00, czy 23:00.

50 km/h przez całą dobę — przyczyni się do zmniejszenia ilości znaków przy drogach

Usuwany przepis, który uzależniał dozwolony limit prędkości od pory dnia, nie jest wyjątkowy na tle przepisów występujących w krajach Europy Zachodniej. Przykładem mogą być przepisy w Niemczech, gdzie na wielu odcinkach znajdują się ograniczenia prędkości związane z emisją hałasu.

Oczywiście poza kwestiami bezpieczeństwa, likwidacja tego przepisu przyniesie inne pozytywne następstwa — otóż z poboczy znikną ogromne ilości znaków, które najzwyczajniej nie będą już potrzebne.

Obecnie znajdujące się w obszarach zabudowanych znaki ograniczające prędkość do maksymalnie 50 km/h służą wyłącznie do zniesienia „nocnego limitu”, który zezwala na jazdę do 60 km/h.

Już niebawem rozpocznie się likwidacja znaków ograniczających prędkość do 50 km/h, ponieważ stracą one rację bytu, ponieważ limit prędkości w terenie zabudowanym przez całą dobę będzie taki sam.

Warto również zaznaczyć, że z momentem wejścia nowych przepisów, za przekroczenie prędkości dostaniemy wyższy mandat. Spowodowane jest to tym, że obecnie jadąc nocą 90 km/h przekraczamy prędkość o 30 km/h, a od 1 czerwca będzie to przekroczenie o 40 km/h.

W przypadku jazdy z prędkością 100 km/h przez obszar zabudowany grozi nam mandat w wysokości 500 zł, natomiast od czerwca możemy również dodatkowo utracić prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>