Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Nie tylko trójkąt i gaśnica. To nie jedyne rzeczy, które są obowiązkowe do jazdy samochodem.

Nie tylko trójkąt i gaśnica. To nie jedyne rzeczy, które są obowiązkowe do jazdy samochodem.

Przepisy obowiązujące na terenie Polski nie są dla kierowców zbyt wymagające — wręcz przeciwnie! Znacznie bardziej surowe przepisy obowiązują za granicą, gdzie obowiązkowe wyposażenie zawiera znacznie większą liczbę elementów.

W naszym kraju, do wymaganego wyposażenia należą tylko dwa elementy. Choć tak często mówi się o konieczności posiadania kamizelki odblaskowej, nie jest ona wymagana przez przepisy. Jednak wielu z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że bywają sytuacje, gdzie jest ona konieczna.

W tym artykule przedstawimy obowiązkowe elementy wyposażenia, które zostały określone w przepisach, a także co nam może grozić za brak ich w samochodzie.

Gaśnica i trójkąt ostrzegawczy

Te dwa elementy muszą znaleźć się w pojazdach, które poruszają się na polskich drogach. Wyłącznie tych przedmiotów wymagają przepisy określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r.

Przepisy określają, że gaśnica będąca wyposażeniem samochodu, powinna mieć przynajmniej 1 kg środka gaśniczego, ważną homologację oraz ważne badanie techniczne. Oczywiście przegląd należy odnawiać raz w roku, nawet jeśli producent zawarł na etykiecie inną informację.

Wydawać by się mogło, że tak mała gaśnica wożona w samochodzie to dość dziwny pomysł, ponieważ nie będziemy mogli ugasić za jej pomocą płonącego pojazdu. Zgadza się, jednak ta niewielka ilość środka gaśniczego pozwoli ugasić ogień na początkowym etapie.

Trójkąt ostrzegawczy jest bardzo ważnym elementem wyposażenia, ponieważ zapewni nam bezpieczeństwo podczas awarii na drodze. Bardzo wielu kierowców używa go jednak w niewłaściwy sposób, stawiając go w niewłaściwej odległości od samochodu.

Niestety, w przypadku braku gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego możemy otrzymać mandat. Wartość mandatu nie jest dokładnie określona, ale będzie to kwota od 20 do nawet 500 zł.

Dodatkowy mandat możemy otrzymać, w sytuacji braku sygnalizacji miejsca postoju podczas awarii pojazdu, który może sięgać od 150 do 300 zł. Oczywiście najwyższa stawka dotyczy braku sygnalizacji na drogach ekspresowych i autostradach.

Nie są obowiązkowe, ale czasami przydatne

 

  • Apteczka

 

Bardzo wielu kierowców błędnie twierdzi, że apteczka również należy do obowiązkowego wyposażenia. Wyjątek stanowią pojazdy, które służą do przewożenia osób dla celów zarobkowych, jak np. taksówki oraz pojazdy do nauki jazdy i ciężarówki przewożące pasażerów.

Bez zastanowienia można stwierdzić, że apteczka jest potrzebna podczas niektórych zdarzeń drogowych, zwłaszcza że w Polsce istnieje obowiązek pomocy rannym. Warto zaopatrzyć się w apteczkę, która spełnia normę DIN 13164 plus, w której znajdziemy wszystkie niezbędne elementy.

 

  • Kamizelka odblaskowa

 

Kamizelka również nie należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z aktualnymi przepisami po zmroku piesi będący poza terenem zabudowanym powinni posiadać element odblaskowy.

Zatem, jeśli w takich warunkach dojdzie do awarii samochodu, nie będziemy mogli wysiąść z pojazdu, ponieważ będzie mógł nam grozić mandat w wysokości nawet 500 zł.

Oczywiście poza ryzykiem otrzymania grzywny, może to być niebezpieczne dla naszego zdrowia lub życia.

W związku z tym warto mieć w swoim aucie choć jedną kamizelkę odblaskową, która, mimo że nie jest elementem obowiązkowym, to w praktyce może okazać się nam niezwykle potrzebna.

Wyjazdy za granicę

Podczas wyprawy za granicę, warto zaopatrzyć się w kilka dodatkowych elementów takich jak: zestaw bezpieczników, żarówek oraz podstawowych narzędzi.

Teoretycznie według zapisów Konwencji Wiedeńskiej, w samochodzie musimy mieć wyposażenie, które jest obowiązkowe w kraju, w którym został on zarejestrowany, w praktyce wygląda to niestety jednak nieco inaczej.

W celu uniknięcia niezręcznej sytuacji i wchodzenia w dyskusję z funkcjonariuszami warto sprawdzić informację na temat obowiązkowego wyposażenia pojazdu w kraju, do którego się wybieramy.

Nasi południowi sąsiedzi (Czechy i Słowacja) do obowiązkowych elementów wyposażenia zaliczają również apteczkę, zestaw żarówek i bezpieczników, kamizelkę odblaskową, a nawet koło zapasowe.

Wybierając się do Niemiec, warto zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową, która jest wymagana w szczególności u zawodowych kierowców. Niemieccy funkcjonariusze dość sceptycznie podchodzą również do nawigacji, która umieszczona jest na szybie i zasłania pole widzenia kierowcy.

Dokładne informacje dla każdego z krajów, dostępne są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>