Share This Post

Aktualności / jazda / Nieuws / Technologia

Toyota Mirai. Czy auta zasilane ogniwami wodorowymi są bezpieczne?

Toyota Mirai. Czy auta zasilane ogniwami wodorowymi są bezpieczne?

Już w kwietniu Toyota planuje debiut swojego nowego wodorowego modelu Mirai. Warto dodać, że zgodnie z Narodową Strategią Wodorową, już w tym roku pojawią się także pierwsze punkty do ładowania wodoru.

Toyota Mirai — samochód elektryczny wyposażony w elektrownię wodorową

Nowy model Toyoty jest samochodem elektrycznym, którego ładowanie nie jest tak czasochłonne, jak w przypadku innych elektryków. Mirai wyposażona jest w ogniwa paliwowe, które na bieżąco wytwarzają niezbędną do zasilania energię.

Wytworzona energia powstaje wskutek reakcji chemicznej tlenu i wodoru. Warto zaznaczyć, że jedyną „spaliną” jest woda.

Napęd w Toyota Mirai

Napęd wodorowy w modelu Toyoty ma bardzo wiele wspólnych cech z napędem hybrydowym czwartej generacji. W nowym modelu Mirai ogniwa paliwowe zostały zamontowane z przodu, a dzięki modułowej konstrukcji platformy TNGA możliwe było umieszczenie większej liczby ogniw.

Toyota Mirami wyposażona jest również w system, który znany jest w pojazdach hybrydowych i pozwala na odzyskiwanie energii podczas hamowania.

Czyste powietrze dzięki Mirai

Debiutujący model Toyoty jest wyjątkowym egzemplarzem, ponieważ nie tylko nie wytwarza żadnych spalin, to dodatkowo oczyszcza powietrze podczas jazdy. Dzieje się to dzięki filtrom chemicznym, które pobierają z powietrza szkodliwe substancje, które zostały wytworzone przez inne pojazdy.

Technologia wykorzystana w filtrach pozwala na wychwycenie cząsteczek o średnicy od 0 do 2,5 mikrona, m.in. dwutlenek siarki oraz tlenki azotu. Zastosowane filtry pozwalają na oczyszczenie powietrza z prawie 100% zanieczyszczeń.

Nowe ogniwa paliwowe

Ogniwa paliwowe, które zasilają najnowszy model Toyoty, są znacznie udoskonalone w porównaniu do ogniw znajdujących się w pierwszym modelu.

Nowe technologie pozwalają nowemu sedanowi osiągać znacznie lepsze parametry m.in. większą moc oraz efektywność. Dzięki ulepszeniu Mirai ma o 30% większy zasięg, który może wynieść aż 650 km, natomiast osiągnięcie prędkości 100 km/h trwa zaledwie 9 sekund.

Bezpieczeństwo to podstawa

Mimo, że wodór należy do substancji łatwopalnych, podobnie jak pozostałe wykorzystywane w motoryzacji paliwa, to jest on znacznie bezpieczniejszy od pozostałych.

Temperatura wodoru, w której dochodzi do samozapłonu, jest znacznie wyższa niż w przypadku benzyny, czy oleju napędowego i wynosi 575⁰C. Ponadto wodór jest prawie 14 razy lżejszy od powietrza, co oznacza, że bardzo szybko się utlenia.

Toyota, aby dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo, wzmacnia konstrukcję Mirai, tak aby w znaczny sposób chronić zbiorniki na wodór. Dodatkowo sam zbiornik jest zbudowany z bardzo szczelnych i wytrzymałych materiałów, które potrafią wytrzymać o 225% wyższe ciśnienie, niż wynosi ciśnienie wodoru, przy pełnym napełnieniu.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>