Share This Post

Aktualności / jazda / Nieuws / Redakcyjny

Ile jest ważny kurs na prawo jazdy?

Ile jest ważny kurs na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy z pewnością wywołuje ogromne emocje u wszystkich zdających. Dla wielu kandydatów poniesiona porażka jest wyłącznie motywacją do podjęcia kolejnych prób, są jednak osoby, które z tego powodu na pewien czas porzucają plany zdobycia uprawnień do kierowania pojazdem.

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy przerwa trwająca kilka lat unieważnia zaliczony kurs na prawo jazdy? Po jakim czasie traci on ważność? Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Zdobycie uprawnień

W celu uzyskania uprawnień do kierowania pojazdem niezbędne jest ukończenie kursu, a następnie uzyskanie pozytywnego wyniku na egzaminie państwowym. Ceny takiego kursu są oczywiście zróżnicowane w poszczególnych placówkach szkoleniowych.

Warto dodać, że kurs na prawo jazdy można odbyć wcześniej i nie ma konieczności zapisywania się od razu na egzamin. W tym przypadku nasuwa się zatem pytanie: Jak długo ważne jest takie szkolenie?

Kto może zapisać się na kurs prawa jazdy?

Na kurs może zapisać się każdy, kto ukończył 18 lat oraz wyrobił w urzędzie Profil Kandydata na kierowcę. Drugi z warunków nie jest jednak konieczny w każdym przypadku, ponieważ wiele placówek szkoleniowych załatwia takie sprawy podczas trwania kursu.

Ciekawostką jest również fakt, że do szkolenia mogą zapisać się również osoby niepełnoletnie, jednak zaliczenie kursu nie umożliwi im od razu możliwości podejścia do egzaminu. W tej sytuacji konieczne jest czekanie do momentu osiągnięcia pełnoletności.

Kiedy najlepiej odbyć kurs i zdać egzamin?

Warto wcześniej zaplanować sobie czas na odbycie szkolenia, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z uzyskaniem uprawnień. Wiele ośrodków szkoleniowych m.in. w Krakowie, który obecnie oferuje zapisy na szkolenia w prawie każdym miesiącu, dzięki czemu nie ma problemu z ich dostępnością.

Złym rozwiązaniem jest ukończenie szkolenia, tylko po to, aby je zaliczyć. Wielu kandydatów zalicza kurs na prawo jazdy, a dopiero po pewnym czasie podchodzi do egzaminu państwowego.

Takie rozwiązanie spowoduje, że wiedza oraz umiejętności zdobyte podczas szkolenia, mogą się zmniejszyć i trudniej będzie nadrobić utraconą wiedzę i uzyskać pozytywny wynik egzaminu.

Okres ważności kursu na prawo jazdy

Tak jak wspomniano na początku artykułu, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Okres ważności kursu zależy przede wszystkim od terminu, w którym kandydat pojawi się w ośrodku szkoleniowym.

Zdarzają się przypadki, że po wielu latach przerwy między egzaminami w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego kursanci muszą na nowo przechodzić kursy na prawo jazdy, co bez wątpienia nie jest dobrą informacją.

Na szczęście kursy przeprowadzone po 1 lipca 1998 roku nie mają terminu ważności, dlatego kursant może podejść do egzaminu w dowolnym momencie. Od dnia 1 lipca 1998 roku weszły w życie zmiany przepisów, które powodują, że od tego momentu kursy są ważne bezterminowo.

W przypadku braku podejścia do egzaminu tuż po przejściu szkolenia, kandydat powinien dostarczyć aktualne dokumenty do wydziału komunikacji, a także wyrobić profil kandydata na kierowcę. Dopiero po spełnieniu powyższych warunków może zapisać się na egzamin.

Problem może okazać się z zaświadczeniem lekarskim, ponieważ poprzednie może stracić ważność. Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy dostarczyć nowe, które jest aktualne.

Nie tylko kursy są bezterminowe

Tak jak wspomniano wcześniej, wszystkie obecnie odbywane kursy na prawo jazdy nie mają terminu ważności. Podobna sytuacja tyczy się egzaminów z części teoretycznej. Warunkiem jest jednak uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego po 24 sierpnia 2014 roku.

Wprowadzona zmiana jest dość znacząca, ponieważ wcześniej, egzamin z części teoretycznej był ważny wyłącznie przez pół roku. W tym czasie osoba ubiegająca się o uprawnienia musiała zaliczyć część praktyczną.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>