Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny / Środowisko

PGNiG wchodzi w elektromobilność

PGNiG wchodzi w elektromobilność

Spółka PGNiG Ventures, należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG wykupiła udziały firmy Enelion, która zajmuje się kompleksową obsługą elektromobilności. Nowy inwestor pełni funkcję funduszu typu corporate venture capital w PGNiG.

Spółka Enelion jest producentem stacji ładujących dla samochodów elektrycznych, a także systemami zarządzania elektromobilności. W Polsce firma produkuje od 2016 roku.

Enelion pracuje również nad inteligentnymi ładowarkami dla pojazdów oraz aplikacją, która pomoże kierowcom w zdalnym obsługiwaniu procesu ładowania, a także systemem kontrolującym ilość zużytej energii i koszty ładowania.

Inwestorzy swoją decyzję o wykupieniu udziałów argumentują dużymi perspektywami elektromobilności. W transporcie wciąż rośnie liczba pojazdów zasilanych elektrycznością oraz CNG i LNG. Wraz ze wzrostem liczby pojazdów elektrycznych wzrośnie również zapotrzebowanie na punkty do ładowania.

Spółka Enelion w swojej ofercie posiada wyłącznie rozwiązania najwyższej jakości, które już zostały zaakceptowane przez rynek wtórny.

W tej inwestycji PGNiG zauważa potencjał, który z pewnością pozwoli osiągnąć zysk, ale ich głównym pragnieniem jest uczestnictwo w przedsięwzięciach, które są niskoemisyjne i ograniczają negatywny wpływ technologii na środowisko naturalne.

„Patrzymy na tę inwestycję pod kątem zysków biznesowych, a jednocześnie jako Grupa Kapitałowa PGNiG wspieramy przedsięwzięcia, które pomogą zapewnić niskoemisyjną przyszłość.” – wypowiedź wiceprezesa zarządu PGNiG ds. rozwoju Arkadiusza Sekścińskiego

Prezes PGNiG Ventures Małgorzata Piasecka informuje, że spółka dzięki inwestycjom chce wspierać innowacyjne firmy, których produkty mogą być zastosowane w elektromobilności. W tym przypadku niezbędne jest przygotowywanie i tworzenie odpowiednich warunków dla tej dziedziny m.in. przez rozszerzanie urządzeń do ładowania.

Warto zaznaczyć, że wartość pierwszego etapu planowanej inwestycji wyniesie ponad 2,5 mln zł, natomiast cały projekt inwestycyjny może osiągnąć wartość nawet 6 mln zł. Planowana przez PGNiG inwestycja ma trwać maksymalnie 5 lat.

Firma Enelion oferuje innowacyjne rozwiązania dla tego obszaru, dlatego zdaniem PGNiG Ventures jest to dobra inwestycja. Spółka oferuje swoje produkty zarówno do klientów biznesowych, jak i klientów indywidualnych. Warto dodać, że jest to firma, która w ciągu dwóch lat, aż czterokrotnie zwiększyła sprzedaż swoich produktów.

Enelion jest spółką, która ma coraz mocniejszą pozycję nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Większość, bo aż 70% wyprodukowanych przez nich ładowarek typu AC jest wysyłana za granicę.

W niedalekich planach firmy jest zwiększenie produkcji z 400 urządzeń AC, aż to ponad 5 000 miesięcznie, a także rozpoczęcie wysyłki do USA, Kanady, Ameryki Południowej oraz Afryki. Planowane jest również wprowadzenie do oferty szybkiej ładowarki typu DC.

Opisana współpraca z firmą Enelion to już druga taka inwestycja w tym roku przeprowadzona przez PGNiG Ventures. W marcu fundusz objął akcję ICsec, czyli polskiego producenta systemów cyberbezpieczeństwa dla przemysłu, którego wartość wynosi 4 mln zł.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>