Share This Post

Aktualności / jazda / Nieuws / Technologia

Konin chce wydzierżawić jeden autobus wodorowy

Konin chce wydzierżawić jeden autobus wodorowy

Miasta w Polsce przywiązują coraz większą wagę do wprowadzania ekologicznych rozwiązań w transporcie miejskim. Niestety, ten sektor jest jednym z głównych źródeł emisji zanieczyszczeń w miastach.

Miejski Zakład Komunikacji w Koninie w celu podążania za ekologicznymi trendami rozpisuje przetarg dotyczący dzierżawy autobusu wodorowego, na okres czterech lat. Wartość tego zamówienia może wynieść nawet ponad 3 mln zł i zostanie pokryta z funduszy norweskich.

Obecnie miasto posiada 13 autobusów elektrycznych i hybrydowych. Dzierżawiony autobus będzie pierwszym takim pojazdem w Koninie, ale w planach miasta jest zakup kolejnych 10.

Warunki stawiane przez MZK

Przedmiotem ma być 12-metrowy autobus o napędzie wodorowym. MZK stawia jednak pewne wymogi dotyczące dzierżawionego produktu. Autobus musi być nowy i wyprodukowany maksymalnie 6 miesięcy wcześniej. Przebieg autobusu nie może również przekraczać 500 km.

Zgodnie z rozpisanym przetargiem, zwycięzca musi dostarczyć zamówiony autobus, a także zapewnić dostawę części zamiennych i udzielić serwisowej autoryzacji.

Wymagania techniczne, jakie stawia MZK dotyczą również m.in. liczby pasażerów, a także wyposażenia. Pojemność pojazdu musi być odpowiednia, aby pomieścić co najmniej 60 pasażerów, z czego minimum 26 miejsc ma być siedząca.

Pojazd ma być niskopodłogowy, koniecznie z wejściem na wysokości maksymalnej 34 cm. MZK Konin za warunek konieczny stawia również drzwi w układzie 2-2-2. Do funkcji, które są wymagane należą: kasowniki, uchylne okna, klimatyzacja oraz nagrzewnice.

Silnik lub silniki elektryczne powinny być zlokalizowane w centralnej części osi napędowej i łącznej mocy 150 kW z możliwością odzyskiwania energii podczas procesu hamowania. Autobus powinien również posiadać opcję ograniczenia prędkości do 60 km/h w układzie sterującym.

Kolejnym ważnym warunkiem jest gniazdo do ładowania baterii (Plug-in), które ma znajdować się na tylnej ścianie pojazdu.

Organizatorzy przetargu określili również parametry dotyczące przechowywania i tankowanie wodoru. Zbiornik wodoru powinien mieć pojemność co najmniej 1400 l. Otwór do tankowania ma znajdować się z prawej strony pojazdu, natomiast czas tankowania ma wynieść ok. 10-12 minut.

Informacje o przetargu

Oferty będą przyjmowanie przez MZK do 15 maja. Swoje propozycje mogą składać firmy, które w ciągu poprzednich trzech lat realizowały dostawy pojazdów o napędzie wodorowym. Na decyzję, w głównej mierze zadecyduje cena (60%), ale brane pod uwagę będą również dane techniczne oraz eksploatacja.

Zielone paliwo

Miasto ma w planach zintegrowanie całego transportu zbiorowego w regionie konińskim, a głównym, celem jest stworzenie floty pojazdów zasilanych wyłącznie ogniwami wodorowymi. Miasto ma możliwość samodzielnego wytwarzania wodoru przez miejski zakład gospodarki komunalnej, co związane byłoby ze znaczną oszczędnością finansową.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>