Share This Post

Nieuws / Redakcyjny

Nowy mandat za brud w samochodzie. Rząd zaostrza kary i przepisy!

Nowy mandat za brud w samochodzie. Rząd zaostrza kary i przepisy!

W związku ze zmianą wprowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji już od 10 kwietnia 2021 roku istnieje możliwość otrzymania mandatu za podróż w nieodpowiednich warunkach. Za co dokładnie otrzymamy mandat? W jakiej wysokości? Sprawdź koniecznie!

Taryfikator został uzupełniony o kolejne powody do otrzymania mandatu. MSWiA przygotowało modyfikację i uzupełnienie obowiązującego już od dawna przepisu z art. 117 o niespełnianiu obowiązków w zakresie utrzymania czystości i porządku.

Zgodnie z przepisami, kto nie wypełnia obowiązku utrzymania porządku i nie stosuje się do nakazów, które są wydawane przez właściwe organy, podlega mandatowi do 1 500 zł lub karze grzywny.

MSWiA do powyższego przepisu dodało drugi paragraf, który został już zatwierdzony przez premiera Mateusza Morawieckiego i wszedł w życie od 10 kwietnia. Wprowadzona zmiana dotyczy głównie osób zajmujących się przewozem osób, czyli taksówkarzy i kierowców autobusów.

Mandat za brud?

Tak, zgodnie z nowym paragrafem, który został utworzony w dużej mierze ze względu na walkę z koronawirusem, kierowca może otrzymać mandat za brak utrzymania higieny.

§2. Nieutrzymywanie przez przewoźnika obowiązanego do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, środka transportu we właściwym stanie sanitarnym.

W związku z powyższym policja, podczas przeprowadzania kontroli może nałożyć karę na kierowcę za brud w pojeździe, a nawet za brak środków do dezynfekcji. Kara może mieć wysokość od 100 do 250 zł.

Oczywiście kierowca może nie zgodzić się z opinią funkcjonariusza i nie przyjąć mandatu. Wówczas policja może skierować wniosek do sanepidu o ukaranie. Niestety, kara administracyjna nałożona przez ten organ, może być bardzo dotkliwa.

Wysokość kary zaczyna się od 5 000 zł aż do 30 000 zł, czyli podobnie jak w przypadku kar za brak maseczki podczas pandemii koronawirusa.

Jazda samochodem w dobie pandemii

W związku ze wzbogaceniem taryfikatora o nowy paragraf, który naszym zdaniem jednoznacznie odnosi się do walki z koronawirusem w transporcie, warto pamiętać, że maseczka i środki do dezynfekcji nie są wymagane podczas jazdy własnym autem.

Należy jednak zapamiętać, że podczas kontroli drogowej jesteśmy zobowiązani do zasłonięcia ust i nosa, dlatego warto mieć ją jednak zawsze przy sobie.

Maseczka może okazać się przydatna również w wielu sytuacjach awaryjnych. Pamiętajmy, że każda wizyta w warsztacie, korzystanie z pomocy drogowej, czy chociażby tankowanie paliwa wymaga od nas zakrycia ust i nosa.

 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>