Share This Post

Aktualności / jazda / Technologia

Elektryczny Mercedes EQS w liczbach. To pierwszy samochód z “warstwą zero”

Elektryczny Mercedes EQS w liczbach. To pierwszy samochód z “warstwą zero”

Powstała limuzyna z napędem elektrycznym, która może być konkurencją dla Mercedesa klasy S. Poznajcie Model EQS, czyli luksusowy sedan na prąd! Parametry, które go opisują, zaskoczą niejednego fana motoryzacji.

15 kwietnia 2021 odbędzie się premiera nowego modelu Mercedesa, który ma oferować największy zasięg wśród wszystkich elektryków oraz najbardziej zaawansowany system multimedialny.

Nowy model prezentowany przez Mercedesa jest pierwszym samochodem tego koncernu, który stworzony został na platformie MEA, przeznaczonej do aut elektrycznych. Wyposażenie, jakie posiada, sprawia, że jest jeszcze bardziej nowoczesny, od modelu klasy S.

Mercedes EQS tworzy jedność z kierowcą

Nowy model Mercedesa kryje ponad 40 innowacji oraz 20 rozwiązań, które są chronione patentami. Jedna z topowych wersji będzie wyposażona w 350 czujników mierzących wszystkie możliwe parametry.

Model EQS jest również pierwszym mercedesem, w którym zastosowano najnowszy system MBUX o nazwie Hypescreen. Interfejs będzie wyświetlany na panelu o szerokości 141 cm, który będzie zawierał 4 ekrany.

Kolorowe wyświetlacze zajmują prawie całą powierzchnię przedniego kokpitu, a dokładnie 2432,11 cm2. Idealną przejrzystość zapewnia szklana powłoka, która w wyniku ukształtowania jej w imponującą falę w temperaturze 650°C zapewnia widok pozbawiony nawet najmniejszych zniekształceń.

Na przedniej szybie znajduje się duży przezierny ekran, którego obraz ma przekątną 56 cali oraz rozdzielczość 1,3 miliona pikseli.

W prezentowanym modelu zastosowano “strefę zero”, co oznacza, że wszystkie niezbędne funkcje oraz informacje będą znajdowały się zawsze na samym wierzchu interfejsu, który ma być intuicyjny i czytać w myślach kierowcy.

Podsumowując “strefa zero” ma na celu ograniczyć wszelkie dodatkowe działania kierowcy, podsuwając intuicyjnie odpowiednie funkcje i informacje, np.:

  • W momencie dojechania do ładowarki Plug&Charge samochód automatycznie wyświetli na ekranie funkcje, które służą do obsługi ładowania,
  • W przypadku regularnych połączeń telefonicznych o danej porze dnia do konkretnej osoby, system MBUX samodzielnie wyświetli jej wizytówkę. Wystarczy jej dotknąć, aby wykonać połączenie. Co ciekawe, system wykryje zmianę kierowcy i nie zaproponuje mu tego połączenia.

Oczywiście ostateczną decyzję zawsze będzie musiał podjąć kierowca, jednak każda z nich będzie wymagała wyłącznie jednego dotknięcia.

Silna konkurencja dla Mercedesa klasy S

Model EQS wyposażony jest w znacznie więcej nowości m.in.: klimatyzacja z filtrami HEPA, wykończenie z nowoczesnych materiałów, jeszcze inteligentniejsza wirtualna asystentka, czy nowoczesne wyposażenie multimedialne drugiego rzędu foteli.

Platforma MEA zapewni znacznie więcej miejsca we wnętrzu, natomiast elektryczne silniki i akumulatory zapewnią imponujące zasięgi. Zgodnie z podanymi informacjami mają one dochodzić aż do 700 km na jednym ładowaniu.

Jednego możemy być pewni, nowy model kryje przed nami jeszcze wiele tajemnic, które poznamy dopiero na premierze.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>