Share This Post

Aktualności / Nieuws / Środowisko

Technologiczna rewolucja w komunikacji. Plan na ekologiczny transport miejski

Technologiczna rewolucja w komunikacji. Plan na ekologiczny transport miejski

Transport publiczny jest znacznym obciążeniem ekologicznym dla większości miast w Polsce. Władze starają się w znaczny sposób ograniczyć jego wpływ na środowisko, poprzez wprowadzanie nowych technologii, np. elektrycznych autobusów czy stacji rowerów miejskich.

Ekologiczny Rzeszów

Jednym z miejsc, o którym warto wspomnieć, jest Rzeszów. Ekologiczny transport oraz zastąpienie ruchu samochodowego poprzez wprowadzenie nowych możliwości, to kilka z celów, jakie założył sobie samorząd tego miasta.

Warto zaznaczyć, że proces wprowadzania ekologicznych rozwiązań rozpoczął się już kilkanaście lat temu, dzięki czemu już ponad połowa autobusów miejskich jest ekologiczna.

23 lutego 2021 roku przyjęto „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego na lata 2021–2030 z elementami strategii rozwoju elektromobilności dla miasta Rzeszowa i gmin ościennych, które zawarły z gminą miasto Rzeszów porozumienia w zakresie organizacji transportu publicznego”, który jest kontynuacją rozwoju ekologicznego Rzeszowa oraz sąsiednich gmin.

Technologie o zerowej emisji

Władze Rzeszowa od ponad 10 lat wprowadzają pojazdy niskoemisyjne i zeroemisyjne do swojej floty transportu publicznego. Dzięki tym działaniom już ponad połowa pojazdów posiada napęd gazowy lub elektryczny. W dalszych planach samorządu jest zakup autobusów napędzanych również przez ogniwa wodorowe.

Warto dodać, że miasto posiada już infrastrukturę niezbędną do ładowania autobusów i samochodów elektrycznych. Władze miasta liczą, że nowe technologie, które zostały zastosowane, pozwolą na znaczne zwiększenie ilości pojazdów elektrycznych i hybrydowych w przedsiębiorstwach, a także w gospodarstwach domowych.

Skutery, hulajnogi i rowery

Coraz większym powodzeniem wśród rzeszowian cieszą się rowery elektryczne oraz skutery. W poprzednim roku na terenie miasta mieszkańcy mieli do dyspozycji 100 rowerów, natomiast już w 2021 roku pojazdy będą oferowane przez dwie kolejne komercyjne firmy, co spowoduje wzrost ich ilości.

Dodatkowo już w kwietniu uruchomiona zostanie miejska wypożyczalnia rowerów. Władze miasta w ten sposób chcą propagować ekologiczne alternatywy dla pojazdów spalinowych, licząc, że dzięki temu znacznie zmniejszy się ruch samochodowy w mieście.

Samorząd Rzeszowa ma również na uwadze wprowadzenia wypożyczalni rowerów cargo, która umożliwi transport towarów na terenie miasta. Takie rozwiązanie jest wykorzystane m.in. w Gdyni od 2018 roku.

W Rzeszowie znajduje się prawie 165 km dróg rowerowych na terenie miasta, obecnie trwają prace nad stworzeniem spójnej sieci połączeń rowerowych również z terenami podmiejskimi.

W planach samorządu jest również rozbudowa sieci dróg rowerowych, która zapewni możliwość dojazdu do najbliższego węzła transportu publicznego, gdzie będzie można zostawić rower i podróżować innymi środkami komunikacji miejskiej. To rozwiązanie ma zapewnić bezkolizyjny dojazd do wielu punktów na terenie miasta.

Główny cel to niska emisja

Fundamentem ograniczenia szkodliwych emisji jest ograniczenie ruchu samochodowego na terenie miasta, na rzecz transportu zbiorowego, samochodowego niskoemisyjnego lub rowerowego.

Plan zakłada, że do 2028 udział pojazdów zeroemisyjnych w transporcie miejskim powinien stanowić 30%, co oznacza, że miasto musi zakupić do tego czasu około 66 sztuk pojazdów zeroemisyjnych.

W treści planu określono również 11 linii, na których powinny kursować autobusy zeroemisyjne, czyli wodorowe lub elektryczne. Wdrażanie tego planu zostało podzielone na kilka etapów, tak, aby na każdej z linii była odpowiednia możliwość ładowania pojazdów na pętlach komunikacyjnych.

Już wiosną tego roku flota pojazdów miejskich wzbogaci się o kolejne 20 autobusów nisko i zeroemisyjnych. Nowe środki transportu w znaczny sposób zastąpią wyeksploatowane już autobusy napędzane silnikami Diesla.

W planach miasta jest już kolejny zakup, na dodatkowe 20 autobusów, w tym 18 napędzanych gazem ziemnym oraz dwóch elektrycznych. Przetarg ma odbyć się prawdopodobnie w połowie bieżącego roku.

Rzeszowska Kolej Aglomeracyjna

W porozumieniu z marszałkiem Województwa oraz 16 sąsiednimi samorządami zostanie stworzona Kolej Aglomeracyjna. W planach jest budowa nowych przystanków, które będą zaopatrzone w parkingi samochodowe, a także zajezdnię dla autobusów.

Władze zakładają, że mieszkańcy sąsiednich gmin, będą mogli w ten sposób wygodnie dostać się do miasta, a następnie dotrzeć do pracy lub szkoły korzystając z jednego biletu. W ten sposób znacznie zmaleje liczba samochodów w mieście.

W 2021 roku planowana jest budowa nowych przystanków kolejowych, natomiast warto wspomnieć, że już można korzystać z biletu, który upoważnia do podróży każdego rodzaju komunikacją.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>