Share This Post

Aktualności / jazda / Nieuws / Redakcyjny

Jakimi pojazdami można jeździć na kategorię B?

Jakimi pojazdami można jeździć na kategorię B?

W 2021 roku Ministerstwo Infrastruktury planuje poszerzenie uprawnień kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B. Czego dotyczy planowana zmiana? Kiedy stanie się faktem? Sprawdź!

Prawo jazdy kategorii B nie tylko na osobówki

Powszechnie wiadomo, że prawo jazdy kat. B uprawnia posiadacza do kierowania pojazdami osobowymi. Kategoria ta jest jednak znacznie szersza, bo mówi o samochodach o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Oznacza to, że posiadacz takiego dokumentu może także zasiąść za kierownicą małego samochodu dostawczego. Mogą być to nawet auta znacznych rozmiarów typu Sprinter lub Crafter.

Kolejną klasą samochodów mieszczących się w ramach kategorii B są pikapy, zarówno produkowane w Europie, jak i te nieco większe — amerykańskie.

Ponadto można prowadzić również największe vany oraz małe busy. W tym przypadku należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony, ale także na ograniczenie liczby pasażerów do 9 osób wraz z kierowcą.

Na pojazdy osobowe dla większej ilości osób, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii D.

Dużą popularnością cieszą się także kampery do 3,5 tony. Ich kierowanie również jest możliwe przez posiadacza kategorii B.

W dobie pandemii, pozamykanych granic oraz ograniczeń w transporcie publicznym czy ilości miejsc noclegowych, jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla wypoczywających na wakacjach.

Do czego jeszcze uprawnia prawo jazdy kategorii B?

Kierowca z prawem jazdy kat. B może holować przyczepę bez hamulca najazdowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg. Jeśli natomiast przyczepa posiada hamulec, maksymalna masa całego zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony.

Trzeba przy tym pamiętać, że maksymalny stosunek masy samochodu do przyczepy wynosi 1,33:1.

Dodatkowo od kilku lat, kierowcy z prawem jazdy kategorii B mogą prowadzić motocykle z silnikami o pojemności skokowej do 125 cm³.

Warunkiem jest jednak posiadanie prawa jazdy przez minimum 3 lata oraz to, że stosunek mocy do masy pojazdy nie może być wyższy niż 0,1 kW/kg.

Z prawem jazdy kat. B można poruszać się również trójkołowcami z homologacją L5e, hamulcem postojowym oraz minimalną odległością między kołami na jednej osi wynoszącą 460 mm.

Dla niejednego kierowcy zaskoczeniem będzie informacja, że z kategorią B może poruszać się na drodze publicznej nawet ciągnikiem rolniczym bez przyczepy.

Do kategorii B zalicza się także lekkie i ciężkie czterokołowce. W tym wypadku dopuszczalna masa całkowita przy przewozie osób to 400 kg, a przy transporcie rzeczy – 550 kg.

Jeśli kierowca porusza się takim pojazdem po drogach publicznych, musi pamiętać o homologacji, tablicach rejestracyjnych oraz ubezpieczeniu OC.

Jakie nowości czekają kierowców z prawem jazdy kategorii B?

Już od 23 maja 2021 roku kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B będą mogli prowadzić pojazdy wyższej dopuszczalnej masie całkowitej. Będzie ona wynosiła aż 4250 kg. Warto jednak zwrócić uwagę, że limit ten będzie dotyczył jedynie wybranych pojazdów.

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym pozwala kierowcom z kategorią B na prowadzenie pojazdu do 4,25 tony, wyłącznie pod warunkiem, że jest on napędzany paliwem alternatywnym. Wyższa masa musi wynikać z wagi instalacji służącej do alternatywnego napędzania samochodu.

Chodzi tu przede wszystkim o elektryczne samochody dostawcze, które mają większą masę własną od analogicznych aut napędzanych silnikami benzynowymi.

Większa waga instalacji znacznie zmniejsza ładowność tych samochodów lub wymaga od przedsiębiorców zatrudnienia kierowców z uprawnieniami na samochody ciężarowe.

Trzeba przy tym pamiętać, że aby skorzystać z tej nowej możliwości trzeba być posiadaczem prawa jazdy kategorii B minimum od 2 lat. Wprowadzone zmiany mają także dostosować polskie przepisy do prawa unijnego.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>