Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Środowisko / Technologia

Pierwsze elektryczne ciężarówki w Polsce produkcji Volvo Trucks

Pierwsze elektryczne ciężarówki w Polsce produkcji Volvo Trucks

Jeszcze w tym roku do Polski mają trafić pierwsze modele ciężarówek elektrycznych Volvo Trucks z serii FE i FL. Na spotkaniu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, które odbyło się na początku marca 2021 roku, firma Volvo przedstawiła szczegóły dotyczące rozwoju pojazdów elektrycznych w Polsce.

Ekologiczny rozwój

Takie działanie jest elementem strategii firmy związanej z wprowadzeniem na europejskie rynki elektrycznych pojazdów, wpisujących się w ekologiczną politykę Unii Europejskiej.

Dążenie do minimalizowania negatywnego wpływu transportu na środowisko musi iść w parze nie tylko z elektryfikacją pojazdów osobowych, ale także ciężarówek.

Według danych Komisji Europejskiej pojazdy ciężarowe odpowiadają za emisję 6% dwutlenku węgla w państwach członkowskich, a ich udział w zanieczyszczeniach pochodzących z transportu to aż 25%.

Volvo proponuje pionierskie rozwiązania, których zadaniem jest znaczne obniżenie tego poziomu.

Władze firmy zapowiadają, że masowa produkcja pojazdów tego typu ruszy już w 2022 roku. Obecnie polskie przedsiębiorstwa transportowe mają już możliwość zamawiania pierwszych tego typu pojazdów od Volvo.

Obrany kierunek rozwoju firmy jest zgodny z dwiema głównymi wartościami tego koncernu, którymi są bezpieczeństwo oraz ochrona środowiska. Optymistyczne plany zakładają, że do końca 2030 roku aż 35% produkowanych ciężarówek będzie miała napęd elektryczny.

W ciągu następnych 10 lat Volvo chce całkowicie zrezygnować z produkcji pojazdów emitujących spaliny.

Pierwsze elektryczne ciężarówki w Polsce

Pierwszy egzemplarz Volvo Trucks FE z elektrycznym trzyosiowym podwoziem zostanie dostarczony w maju 2021 roku. Ze względu na zasięg będzie przeznaczony do dystrybucji miejskiej i od czerwca ma być wykorzystywany na terenie Warszawy.

Obrany kierunek rozwoju stawia przed przedsiębiorstwem wiele wyzwań. Przedstawiciele Volvo wyrażają nadzieję, że rozpoczęcie testów w warunkach rzeczywistych pozwoli przyspieszyć rozwój infrastruktury oraz dopracować zastosowane w pojazdach rozwiązania technologiczne.

Przeszkody infrastrukturalne i technologiczne

Volvo wskazuje dwa zasadnicze problemy związane z rozwojem elektrycznych pojazdów ciężarowych.

Pierwszym z nich jest brak odpowiedniej infrastruktury służącej do ładowania akumulatorów, zwłaszcza poza terenami miejskimi. Fakt ten stwarza poważne ograniczenie w możliwościach wykorzystania pojazdów elektrycznych do transportu dalekobieżnego.

Testy pojazdów ciężarowych na terenie Polski mają rozpocząć się w drugiej połowie 2021 roku i będą prowadzone we współpracy z polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych.

Jak twierdzi dyrektor Zarządzający PSPA, ich celem jest zbadanie, “(…) na jakich zasadach i w jakich warunkach floty w segmencie transportu ciężkiego w Polsce będą mogły się elektryfikować”.

Jedną z kolejnych poważnych przeszkód w produkcji długodystansowych ciężarówek jest duża waga akumulatorów. Volvo zdradza, że pracuje już nad rozwiązaniem tego problemu, we współpracy z firmą Daimler. Władze przedsiębiorstwa prognozują, że wyniki tej współpracy będzie można zobaczyć do końca 2030 roku.

Volvo wyznacza nowe standardy rozwoju pojazdów transportu drogowego

Według analityków taki kierunek zmian zapewnia firmie silną pozycję na rynku, na tle Daimlera, Scanii i Paccar Inc, pomimo pojawienia się na rynku nowych konkurentów (amerykańskiej Nikola Motor i chińskiego BYD Co), pozycja szwedzkiego koncernu wydaje się pozostawać niezagrożona.

Moda na ekologię

Posiadanie elektrycznych pojazdów we flocie niesie za sobą nie tylko powody ekonomiczne. W ostatnich latach duży nacisk kładzie się na ekologiczne rozwiązania i społeczną odpowiedzialność niemal każdego biznesu. Trendem staje się wszystko, co w jakikolwiek sposób jest ekologiczne.

Specjaliści z Volvo doskonale zdają sobie z tego sprawę, w związku z tym spółka ogłosiła plany sprzedaży tzw. Zielonych obligacji. Ma to pozwolić spółce Volvo Financial Services na udzielanie firmom transportowym zielonych pożyczek na zakup elektrycznej floty.

W ostatnim czasie wiele firm produkujących samochody ograniczyło poszukiwania źródeł finansowania na przesyconym rynku kapitałowym, wykorzystując fakt zwiększonego popytu na ekologiczne aktywa.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>