Share This Post

Aktualności / jazda / Redakcyjny / Samochody ciężarowe / Środowisko / Technologia

Fordy zapolują laserem na ciężarówki

Fordy zapolują laserem na ciężarówki

W czerwcu 2021 roku Krajowa Administracja Skarbowa ma zacząć kontrole kierowców ciężarówek w związku z wejściem nowego systemu poboru opłat e-TOLL. W celu usprawnienia tej działalności, KAS zamówiła 102 samochody marki Ford, które będą wyposażone w specjalne urządzenia umożliwiające kontrolowanie pojazdów.

Nowe technologie wesprą służby mundurowe

W skład zamówionej przez KAS floty wejdą 32 nieoznakowanie Fordy Focus jako Mobilne Punkty Kontrolne oraz 70 Fordów Transit Custom. Duże furgony mają być w pełni wyposażone w przestrzeń biurową i magazynową, umożliwiającą wygodne prowadzenie codziennych działań kontrolnych.

Wszystkie pojazdy mają zostać dostarczone do końca 2021 roku. Auta zostaną wyposażone w systemy monitorowania, które są oparte na laserowych skanerach Light Detection and Ranging (Lidar).

Ich zadaniem będzie skanowanie i rozpoznawanie numerów rejestracyjnych zarówno pojazdów znajdujących się w ruchu, jak i tych zaparkowanych.

Lasery działają w czterech kierunkach, co ma zagwarantować wysoką skuteczność prowadzonych działań niezależnie od prędkości, z jaką będzie przemieszczał się kontrolowany samochód.

Mobilne jednostki oraz punkty kontrolne będą mieć zamontowane na dachu tzw. Enforcement Bar, jest to wielozadaniowe urządzenie łączące różne funkcje niezbędne do pracy służb mundurowych.

Nowe auta zostaną dostarczone przez spółkę Vitronic Machine Vision Polska z Kędzierzyna-Koźla. To doświadczona firma, która od 30 lat dostarcza nowoczesne rozwiązania technologiczne między innymi dla sektora bezpieczeństwa drogowego.

Ich autorskie technologie wspierają nie tylko rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, ale także kontrolę prędkości oraz monitorowanie aut przejeżdżających przez skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Nowy system e-TOLL

Na podstawie informacji zebranych przy pomocy nowych aut, system będzie klasyfikował kontrolowany pojazd i sprawdzał, czy prawidłowo zostało opłacone myto za przejazd drogą krajową.

Dane będą pobierane z systemu poboru opłat e-TOLL, który ma w pełni zastąpić obecny system radiowy viaTOLL do końca czerwca 2021 roku. Połączenie z zaawansowaną bazą danych będzie w pełni szyfrowane i oparte o sieć 4G.

System e-TOLL będzie oparty na satelitarnej lokalizacji i umożliwi łatwiejsze uiszczenie opłaty za przejazd. Kierowcy będą mogli zapłacić za pośrednictwem aplikacji mobilnej, zintegrowanymi systemami fabrycznie montowanymi w pojazdach lub przez urządzenia on-board unit.

Nowy system miał zacząć działać już w kwietniu. W marcu 2021 roku Ministerstwo Finansów poinformowało, że rejestracja ruszy dopiero w połowie maja. Okres przejściowy ma więc potrwać przez około 1,5 miesiąca.

Zdaniem resortu ten czas powinien w zupełności wystarczyć kierowcom ciężarówek na przystosowanie się do zmian.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>