Share This Post

Aktualności / jazda / Nieuws / Redakcyjny

Nowe autostrady i drogi ekspresowe – czego możemy oczekiwać w 2021 roku?

Nowe autostrady i drogi ekspresowe – czego możemy oczekiwać w 2021 roku?

W 2021 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje oddać do użytku co najmniej 385 km nowych odcinków tras, w tym prawie 40 km autostrad oraz ponad 300 km dróg ekspresowych. Czy pojedziemy szybciej? Gdzie kierowcy mogą liczyć na nowe usprawnienia i udogodnienia w 2021 roku? Sprawdź koniecznie!

Duże inwestycje drogowe trwają często przez wiele lat. Jednak ciężka i często wieloetapowa praca ma znaczenie dla kierowców dopiero w momencie oddania trasy do ruchu. Użytkowanie nowych dróg ekspresowych i autostrad pozytywnie wpływa na czas i komfort podróży dla wielu kierowców.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreśla, że koronawirus nie zatrzymał inwestycji na polskich drogach w żadnym województwie. Cieszy fakt, że kolejne odcinki dróg łączą się ze sobą i tworzą spójną sieć komunikacyjną.

Tomasz Żuchowski, pełniący obowiązki Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad dodaje, że wiele inwestycji, które rozpoczęły się w ubiegłych latach, będzie zakończonych właśnie w 2021 roku. „Kierowcy otrzymają do dyspozycji kilkaset kilometrów tras, zarówno o lokalnym, jak i międzynarodowym znaczeniu”.

Jakie drogi zostaną oddane do użytku w 2021 roku?

Jedną z kluczowych inwestycji jest tunel na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy S2. Połączenie obu części warszawskiej obwodnicy poprawi jakość podróży zarówno mieszkańcom stolicy i okolic, jak i kierowcom przejeżdżającym tylko przez Warszawę na linii wschód – zachód.

Do użytku zostaną oddane także trzy odcinki budowanej autostrady A1 Tuszyn – Częstochowa, na której docelowo mają powstać po trzy pasy ruchu w każdą stronę. Łącznie to prawie 40 km autostrad, które połączą Tuszyn i Piotrków Trybunalski, Kamieńsk i Radomsko oraz Radomsko z granicą województwa śląskiego i łódzkiego.

W województwie śląskim zostanie także oddany do ruchu prawie 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S1 Pyrzowice – Podwarpie, stanowiący III etap tej inwestycji. Do ważnych tras, których zakończenie jest planowane na rok 2021, należy też fragment drogi ekspresowej S5 na trasie Bydgoszcz Błonie – Szubin Północ w województwie kujawsko-pomorskim.

Do końca roku 2021 warunki jazdy mają zostać znacząco poprawione na następujących odcinkach dróg ekspresowych o znaczeniu międzynarodowym:

– S3 na odcinkach Brzozowo – Miękowo, Miękowo – Rzęśnica oraz Kaźmierzów – Lubin Północ

– S7 na trasie Mława – Strzegowo – Pieńki – Płońsk oraz na fragmentach trasy z Tarczyna do Grójca i ze Szczepanowic do Widomej

– S19 (Via Carpatia) z Lublina do Niedrzwicy Dużej oraz na trasie Kraśnik (wraz z obwodnicą miasta) – Janów Lubelski (również z obwodnicą) – Lasy Janowskie – Zdziary, a także na odcinku Rudnik Nad Sanem – Nisko Południe

– S61 (Via Baltica) na trasach Śniadowo – Łomża Południe – Łomża Zachód, Kolno – Stawiski – Szczuczyn oraz Wysokie – Raczki.

Trasy te, są szczególnie istotne nie tylko w kontekście ruchu wewnątrz kraju, ale dla usprawnienia i poprawienia płynności przejazdów międzynarodowych. Znacząco bowiem odciążą ruch w średnich miastach oraz na zatłoczonych, wąskich i nie zawsze przystosowanych do dużego przepływu pojazdów drogach krajowych.

Lokalne udogodnienia

W 2021 roku powstanie też kilka innych obwodnic, które ułatwią życie mieszkańcom miast i ich okolic. Najważniejsze inwestycje w tym zakresie to:

– obwodnica Kępna stanowiąca część S11

– obwodnica Tomaszowa Lubelskiego na drodze ekspresowej S17

– obwodnica Myśliborza w ciągu DK26

– obwodnica Niemodlina będąca częścią DK46

– obwodnica Stalowej Woli i Niska stanowiąca odcinek DK77

– obwodnica Łańcuta na DK94

– wiadukt w Legionowie w ramach DK61

Pod koniec 2020 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała również umowę na kontynuację budowy trasy S7 Lubień – Naprawa. Priorytetem w przypadku tej inwestycji jest jak najszybsze udostępnienie dla ruchu prawej jezdni tej ekspresówki. Wykonawca przewiduje, że uda się zrealizować to zadanie jeszcze w 2021 roku.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>