Share This Post

Aktualności / jazda / Samochody ciężarowe / Technologia

Czy kierowcy będą musieli płacić za ekspresówki?

Czy kierowcy będą musieli płacić za ekspresówki?

Trwają prace nad nowym systemem pobierania opłat za przejazdy drogami zarządzanymi przez Centralną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Przy tej okazji pod koniec stycznia pojawiła się informacja, że opłaty będą pobierane nie tylko za przejazdy autostradami, tak jak jest obecnie, ale także drogami ekspresowymi.

Kogo będą dotyczyć i jak będą wyglądać planowane zmiany?

Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że przejazd samochodów osobowych po drogach ekspresowych jest i pozostanie bezpłatny. Opłaty za przejazd ekspresówkami dotyczą jedynie samochodów powyżej 3,5 tony i są obecnie pobierane.

Rząd podkreśla, że nie planuje zmian, ani w wysokości pobieranej opłaty, ani liczby dróg, na których obowiązuje płatny przejazd, ani też kategorii samochodów, których dotyczy opłata.

Testowany obecnie nowy elektroniczny system poboru opłat e-Toll ma zastąpić obowiązujący do tej pory viaToll. Ma on jednak być obowiązkowy, tak jak dotychczas, jedynie dla samochodów ciężarowych.

W porównaniu do obecnie stosowanego systemu viaToll, opartego o pozycjonowanie radiowe, system e-Toll jest dużo bardziej nowoczesny i wykorzystuje lokalizację satelitarną oraz bezprzewodową transmisję danych.

Podobnie jak w przypadku systemu viaToll, nowy system na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS będzie sprawdzał, czy pojazdy przemieszczające się konkretną drogą mają opłacony przejazd.

Przewidziano także bezpłatną aplikację, która ma umożliwić zdalne pobieranie opłaty. Rejestracja ma odbywać się przez internet lub w punkcie obsługi klienta, bez konieczności podpisywania umowy.

Kiedy zostaną wprowadzone zmiany?

Nowe rozwiązanie technologiczne ma zacząć obowiązywać od kwietnia 2021 roku. Według planów resortu dotychczasowy system poboru opłat przestanie działać 30 czerwca 2021 roku.

Okres przejściowy jest czasem dla kierowców na przestawienie się na nowy system oraz przystosowanie rozwiązań technologicznych w firmach transportowych do nowych przepisów.

Ma on też służyć resortowi do określenia i wyeliminowania ewentualnych trudności w korzystaniu z systemu.

Jak informuje rzecznik Ministerstwa Infrastruktury – Szymon Huptyś, od 1 lipca 2021 roku system będzie również dostępny dla kierowców samochodów osobowych, ale opłaty będą pobierane jedynie za przejazdy autostradami.

Jego działaniem zostaną objęte w pierwszej kolejności odcinki A2 Konin – Stryków oraz A4 Sośnica – Wrocław.

Planowane zmiany mają usprawnić pobór opłat na autostradach, zmniejszyć ilość bramownic, a w przyszłości umożliwić bezproblemowe rozszerzanie sieci dróg płatnych.

Nowoczesne rozwiązania budzą jednak wątpliwości osób starszych, dla których korzystanie z tego typu rozwiązań może okazać się zbyt skomplikowane.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>