Rewolucją w rozwoju oświetlenia samochodowego było wprowadzenie technologii OLED, która pozwala na rozpoznanie marki i modelu samochodu, dzięki stworzeniu sygnatury świetlnej.

Share This Post

Aktualności / jazda / Technologia

Najważniejsze rozwiązania w oświetleniu samochodowym

Najważniejsze rozwiązania w oświetleniu samochodowym

Wielu kierowców z pewnością potwierdzi, że dobra widoczność jest niezbędna, podczas jazdy samochodem. Współczesne auta wyposażone są w oświetlenie LED lub ksenonowe, jednak na naszych drogach nadal znajduje się wiele aut z oświetleniem halogenowym.

Niestety, te ostatnie charakteryzują się małą skutecznością oświetlania drogi, która z biegiem czasu jest coraz mniejsza. Jaki jest tego powód? Z czego wynikają tak duże różnice w zasięgu promieni światła?

Dzisiaj możemy znaleźć wiele zastosowań dotyczących oświetlenia samochodowego, tradycyjne halogeny, światła LED, świecące lasery, a także konstrukcje OLED.

W trakcie rozwoju technologii związanej z oświetleniem samochodów pojawiło się również wiele technicznych rozwiązań ułatwiających jazdę.

Automatyczne światła

Ta funkcja pojawiła się już w czasie wprowadzania oświetlenia halogenowego, a dziś jest dostępna w większości samochodów, które są obecne na rynku.

System sprawia, że światła włączają się automatycznie, gdy zapada zmrok lub podczas wjazdu do tunelu.

Doświetlanie zakrętów

Początkowo do tego celu wykorzystywane były lampy przeciwmgłowe, które włączały się w momencie włączenia kierunkowskazu w daną stronę.

W kolejnych rozwiązaniach systemy aktywowały się samoistnie także na krętych drogach, podczas skrętów kierownicą. Najnowsze technologie korzystają z kamer, czujników GPS oraz zespołu diod LED, aby skutecznie doświetlić drogę i wspomóc kierowcę.

Diody LED

Rewolucją w motoryzacji było zastosowanie diod LED, które zastosowano w samochodach Lexus w 2007 roku.

Diody są znacznie trwalsze od lamp ksenonowych, a także lepiej oświetlają drogę, co oznacza, że reflektory mogą być nieco mniejsze, ze względu na natężenie światła.

Adaptacyjne światła

System pozwala w maksymalny sposób wykorzystywać światła drogowe, bez oślepiania innych użytkowników. Funkcja w automatycznie  przełącza światła drogowe na mijania w momencie, gdy kamera wykryje inny pojazd.

Obecnie adaptacyjne światła potrafią również regulować strumieniem światła, kierunkiem, a także natężeniem. Przykładowo, podczas jazdy po mieście, więcej światła jest po bokach, aby doświetlić zakręty i nie oślepiać innych kierowców.

Organiczne diody OLED

Rewolucją w rozwoju oświetlenia samochodowego było wprowadzenie organicznych diod LED w 2016 roku.

Technologia OLED pozwala na rozpoznanie marki i modelu samochodu, dzięki stworzeniu sygnatury świetlnej. Obecnie stosują je takie marki jak: Porsche, Volkswagen, czy Seat.

Dużą zaletą tego oświetlenia jest jednorodne światło, można je dowolnie ściemniać i dzielić na segmenty. Charakteryzują się dużą wydajnością, lekkością, a także płaskim kształtem, dzięki czemu dają dużą swobodę dla projektantów samochodowych.

Laserowe światła LARP

Ten system ma niespotykane możliwości. Moc lasera jest ogromna, dlatego mogą być one używane wyłącznie na pustej drodze poza miastem. Działaniem tego systemu kieruje komputer, aktywuje lasery dopiero po przekroczeniu 70 km/h.

Reflektory mają dwukrotnie większy zasięg, który może oświetlić obszar nawet do ponad 600 metrów.

Na razie, technologia z wykorzystaniem laserów jest na początkowym stadium, ale wielu wróży im świetlaną przyszłość.

 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>