Producenci są już gotowi na tworzenie bezemisyjnego transportu i wierzą, że wkrótce będzie to możliwe.

Share This Post

Aktualności / jazda / Samochody ciężarowe / Środowisko / Technologia

Wszystkie ciężarówki w Europie stracą silniki Diesla do 2040 r.

Wszystkie ciężarówki w Europie stracą silniki Diesla do 2040 r.

ACEA, czyli europejskie stowarzyszenie producentów ciężarówek, podjęło decyzję o tym, że do 2040 roku, nie będzie już ciężarówek z silnikami Diesla. Związane jest to oczywiście z osiągnięciem przez Europę neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Aby najpóźniej do 2050 r. opracować plan neutralizacji pod względem emisji dwutlenku węgla, przedstawiciele europejskich producentów ciężarówek połączyli siły z czołowymi naukowcami z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK).

Wspólna deklaracja ACEA i PIK przedstawia mapę drogową i zasady transformacji systemu transportu drogowego towarów.

Inwestycje dokonywane przez przemysł pojazdów użytkowych obejmują także opłaty drogowe oparte na emisji CO2 oraz system opodatkowania energii oparty na zawartości węgla.

Gęsta sieć infrastruktury do ładowania i tankowania dostosowana do samochodów ciężarowych ma również kluczowe znaczenie dla eksploatacji niskoemisyjnych i bezemisyjnych pojazdów ciężkich.

Według ACEA i PIK rozsądny system wyceny emisji CO2 mógłby być jednym z najskuteczniejszych instrumentów, ponieważ pojazdy o zerowej emisji po prostu nie wystartują, dopóki olej napędowy pozostanie tańszą alternatywą.

Tak ważne słowa wypowiedział przewodniczący stowarzyszenia Henrik Henriksson, który jednocześnie pełni funkcję dyrektora w firmie Scania AB.

Zgodnie z jego wypowiedzią, producenci są już gotowi na tworzenie bezemisyjnego transportu i wierzą, że wkrótce będzie to możliwe. Na poparcie swoich słów, podpisał deklarację właśnie w tej sprawie.

Do podpisu przedstawiciela firmy Scania dołączyli również szefowie Volvo, Iveco, Mercedesa, DAF-a, MAN-a i Forda, którzy są czołowymi i największymi producentami ciężarówek w Europie.

Zatem, jeśli za 20 lat nie będzie już ciężarówek napędzanych silnikiem Diesla, to jakie będą??

Bezemisyjne alternatywy

Jeden z podpunktów deklaracji mówi o ciężarówkach wolnych od paliw kopalnych, czyli „fossil-free trucks”. Ta zasada wyklucza bowiem zarówno benzynę, jak i gaz ziemny.

Oczywiście istnieje opcja zasilania elektrycznego, jednak dalekie transporty mogą być problemem. Taka ciężarówka musiałaby składać się praktycznie z samych akumulatorów, a ich ładowanie trwałoby bardzo długo, co mijałoby się z celem.

Innym rozwiązaniem mogą być sieci trakcyjne zbudowane nad autostradą, ale coś takiego już przecież istnieje i nazywamy to pociągami!

Takich rozwiązań może być wiele, jednak warto pozostawić tę kwestię producentom, którzy doskonale znają działanie takich technologii. Można powiedzieć, że czasu pozostało niewiele, jednak historia pokazała już jak szybko technologia potrafi się zmienić.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>