Wprowadzenie Regulaminu Pracy pozwoli utrzymać dyscyplinę pracy, co w późniejszym czasie może pomóc w zaoszczędzeniu nawet kilkuset złotych.

Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / UE

3 zmiany, jakie warto wdrożyć w firmie transportowej przed końcem roku

3 zmiany, jakie warto wdrożyć w firmie transportowej przed końcem roku

Czy warto wchodzić w nowy rok z zaległościami? Odpowiedź jest prosta – NIE.

Końcówka roku, zawsze wiąże się z podsumowaniem bieżącego roku, a także przemyśleniami i snuciem planów na rok kolejny.

W branży transportowej jest to czas rozliczeń finansowych i weryfikacji dokumentów biurowych. Przełom roku to również odpowiedni czas, na wdrożenie zmian w firmie.

W tym artykule przedstawimy zmiany, które warto wprowadzić już od 1 stycznia 2021 r.

Podwyższenie miesięcznego wynagrodzenia

Podwyżka ma nastąpić zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 września 2020 w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r.

W treści rozporządzenia zaznaczono, że minimalne wynagrodzenie dla pracowników na etacie ma wynosić 2800 zł brutto. Polskie prawo wymaga dostosowania się do ustanowionej stawki.

Grudzień to idealny czas, aby zaplanować plan wynagrodzeń w swojej firmie, który będzie w stanie obniżyć koszty związane z nadgodzinami oraz dopłatami do płac minimalnych w Europie.

Minimalna wysokość pensji miesięcznej jest wyższa o 200 zł w stosunku do roku 2020. W związku z tym, brakującą kwotę można uzyskać poprzez wprowadzenie elementu, który będzie równolegle do wykorzystania w rozliczeniu płac minimalnych UE.

Odpowiednia wysokość diet i ryczałtów noclegowych dla kierowców

Podsumowanie roku daje możliwość otrzymania analiz finansowych, dzięki czemu można znaleźć jakieś oszczędności. Pieniądze zaoszczędzone na obciążeniach ZUS, można przekazać na wyższe diety dla pracowników oraz na dodatkowe koszty, które ponosi kierowca w delegacji.

Takie rozwiązanie pozwoli również zagospodarować finanse na podwyżki. Zgodnie z art. 77(5) Kodeksu Pracy pracodawca może dowolnie ustalać wysokość diet oraz pozostałych kosztów, które nie są oskładkowane i mogą trafić bezpośrednio do kieszeni kierowcy.

Dostosowanie systemu zatrudnienia oraz zasad rozliczania czasu pracy

Praca kierowcy nie charakteryzuje się standardowym czasem pracy, ponieważ poza pracą zawodową, należy doliczyć obowiązkowe przerwy, które również są płatne. Taki model pracy wymaga pewnych regulacji, które jasno ustalą czas pracy oraz określą porę nocną.

Eksperci twierdzą, że nienazwane okresy oczekiwania oraz unikanie regulacji może spowodować większą liczbę nadgodzin.

Wprowadzenie Regulaminu Pracy pozwoli utrzymać dyscyplinę pracy, co w późniejszym czasie może pomóc w zaoszczędzeniu nawet kilkuset złotych.

Należy pamiętać, że wprowadzane zmiany, które mają zacząć obowiązywać już od nowego roku, powinny zostać ogłoszone minimum 14 dni wcześniej.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>