Samochody z silnikami trzycylindrowymi charakteryzuje z pewnością ich długa żywotność oraz mniejsze zużycie paliwa.

Share This Post

Aktualności / jazda / Technologia

Silniki trzycylindrowe. Opinie i zastosowanie

Silniki trzycylindrowe. Opinie i zastosowanie

Początkowo silniki trzycylindrowe nie przypadły do gustu większości kierowców. Wielu z nich miało wrażenie, że pracuje on zupełnie inaczej niż popularne silniki dwucylindrowe i generowały większy hałas.

Donośne dźwięki ustępowały tuż po osiągnięciu większej prędkości obrotowej, natomiast ten fakt nie przekonywał kierowców. Czy zatem można stwierdzić, że opinie o tych silnikach są wyłącznie negatywne?

Zastosowanie

Po osiągnięciu odpowiedniej prędkości obrotowej silniki trzycylindrowe pozwalały na wykorzystanie jego pełnej mocy. Znaczna część tych silników, którą stosuje się obecnie w motoryzacji, jest dodatkowo wyposażona w turbodoładowanie i bezpośredni wtrysk paliwa.

To wyposażenie pozwala na wydajniejszą pracę silnika, nawet w najtrudniejszym terenie. Warto zaznaczyć, że to nie jedyne technologie, które zostały wykorzystane w silnikach trzycylindrowych.

Do nowoczesnej technologii zaliczyć można z pewnością czterozaworową głowicę, która wykonana jest ze stopu aluminium. W celu szybszego uzyskania właściwej temperatury pracy silnika zastosowano kolektor wylotowy, który jednocześnie chroni pojazd przed poważnymi uszkodzeniami.

W opisywanych motorach zastosowano również zasadę downsizingu, dzięki czemu zużycie paliwa jest znacznie mniejsze i jednocześnie ogranicza to emisję dwutlenku węgla do środowiska.

Wady i zalety

Silniki trzycylindrowe mają swoje wady i zalety. Zaczniemy od przedstawienia wad, których zdaniem kierowców jest więcej.

Jedną z głównych wad jest ich dość głośna praca, przez co kierujący nie mogą liczyć na pełen komfort podczas jazdy.

Warto zaznaczyć, że silniki trzycylindrowe nie pasują do każdego modelu auta, przez co są w znaczny sposób ograniczone.

Oczywiście na stronach internetowych można znaleźć znacznie więcej opinii, należy jednak pamiętać, że silnik pracuje tak, jak pozwala mu na to jego konstrukcja.

Przejdźmy zatem do zalet, których naszym zdaniem jest zdecydowanie więcej. Kluczową z nich jest mniejsza emisja zanieczyszczeń do środowiska oraz oszczędna jazda.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii silnik pozwala na natychmiastowe przyspieszenia oraz dobrą dynamikę jazdy. Nie należy martwić się o zbyt wysoką temperaturę silnika, a dzięki turbodoładowaniu istnieje możliwość energicznej jazdy.

Samochody z silnikami trzycylindrowymi charakteryzuje z pewnością ich długa żywotność, mała awaryjność oraz mniejsze zużycie paliwa.

Opinie kierowców

Opinie użytkowników nie są jednoznaczne. Należy pamiętać, by nie sugerować się zdaniem innych i samemu przetestować tę technologię. Wszyscy jednak jednogłośnie twierdzą, że jest to silnik przystosowany do mniejszych samochodów.

Stosowanie ich w większych pojazdach mija się z celem, ponieważ tracą one swoją ekonomiczność. Wiele opinii wskazuje na zbyt głośną pracę, inne zaś zaznaczają bezawaryjność oraz mocne przyśpieszenie.

 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>