Na skutek rewolucji w motoryzacji, coraz więcej marek w swojej ofercie ma egzemplarze z ekologicznymi napędami. Takie zastosowania występują już nie tylko w drogich luksusowych samochodach, ale również w tych powszechnie kupowanych.

Share This Post

Aktualności / Środowisko / Technologia

Napęd elektryczny czy hybrydowy? Wszystkie zalety obu rozwiązań

Napęd elektryczny czy hybrydowy? Wszystkie zalety obu rozwiązań

Obecnie, toczą się gorące dyskusje na temat tego, który napęd jest lepszy elektryczny, czy hybrydowy. Opierając się na statystykach minionych lat, można spodziewać się, że silniki spalinowe, czy diesla wkrótce pójdą w niepamięć.

W tym artykule postaramy się przedstawić zarówno napęd elektryczny, jak i hybrydowy. Sprawdź nasze porównanie oraz zalety obu z nich, aby dowiedzieć się, który z nich wybrać.

Na skutek rewolucji w motoryzacji, coraz więcej marek w swojej ofercie ma egzemplarze z ekologicznymi napędami. Takie zastosowania występują już nie tylko w drogich luksusowych samochodach, ale również w tych powszechnie kupowanych.

Silnik hybrydowy

Samochody elektryczne mogą poruszać się przy użyciu silnika spalinowego elektrycznego lub z wykorzystaniem obu. Na rynku funkcjonują trzy rodzaje hybryd:

  • pełna hybryda – ten rodzaj hybrydy nie ma możliwości ładowania z sieci elektrycznej. Bateria jest zasilana podczas jazdy, która po naładowaniu może zasilać samochód.
  • hybryda „Plug-in” – jest to rodzaj pełnej hybrydy, która ma możliwość ładowania na stacjach lub w przydomowym garażu.
  • miękka hybryda – w tym wariancie oba silniki działają jednocześnie, nie wymaga wielu baterii, które mogą ograniczyć miejsce w samochodzie. Obecnie jest to najpopularniejsze rozwiązanie na rynku.

W samochodach hybrydowych zużycie jest niższe niż w przypadku aut spalinowych. Są idealnym rozwiązaniem w miastach, ze względu zapewnianie jazdy praktycznie bez zużycia paliwa.

Hybrydy są przyjazne dla środowiska, ponieważ emitują mniejszą ilość spalin, ze względu na posiadany silnik elektryczny.

Samorządy ukierunkowane na proekologiczne rozwiązania, oferują wiele przywilejów dla samochodów hybrydowych. Hybrydy mogą stanąć na specjalnie przygotowanych miejscach parkingowych. Bywa również, że takie auta mogą wjechać do stref, gdzie samochody spalinowe nie mają wstępu.

Silnik elektryczny

Napęd elektryczny jest w pełni ekologiczny, ponieważ nie wytwarza zanieczyszczeń. Ładowanie akumulatorów jest tańszą opcją niż tankowanie benzyny, czy oleju napędowego, tak więc z pewnością zaoszczędzimy.

Silnik jest zdecydowanie mniejszy niż silniki spalinowe, dzięki czemu uzyskujemy większą przestrzeń bagażową w samochodzie. Dodatkową zaletą tego silnika jest jego mała awaryjność.

Fani motoryzacji doceniają „elektryki” również za ich moment obrotowy w pełnym zakresie pracy, dzięki czemu ich przyśpieszenie bez problemu rozpędza samochód do 100 km/h. Silniki elektryczne nie generują drgań i są bardzo ciche, co znacznie poprawia komfort jazdy.

Samochody elektryczne, to idealne rozwiązanie dla osób posiadających swój garaż, dzięki czemu mogą go ładować bezpośrednio z sieci lub mieszkańców dużych miast, gdzie jest większy dostęp do stacji szybkiego ładowania.

 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>