Praca jako kierowca w branży transportowej ma wiele cech, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie m.in. często zbyt długie siedzenie w jednej pozycji.

Share This Post

jazda / Samochody ciężarowe / Zdrowie

Dieta dla kierowców w branży transportowej. Jak za jej pomocą zwiększyć swoje skupienie, skuteczność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo w pracy?

Dieta dla kierowców w branży transportowej. Jak za jej pomocą zwiększyć swoje skupienie, skuteczność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo w pracy?

Na wstępie, należy zaznaczyć, że ten artykuł ma podsunąć parę rozwiązań dla zawodowych kierowców pracujących w branży transportowej, które wpłyną na poprawę zdrowia oraz osiąganie lepszych efektów w pracy.

Każdy, kto chce stosować w pełni zbilansowaną dietę uwzględniającą stan zdrowia, wady genetyczne itp. powinien udać się do dietetyka.

Na początku zleci on podstawowe badania oraz badania hormonalne i na ich podstawie ułoży listę produktów, które możesz zastosować, a także przykładowe dania, które możesz przyrządzić z ich użyciem.

Praca jako kierowca w branży transportowej ma wiele cech, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie m.in. często zbyt długie siedzenie w jednej pozycji.

Podczas przerw warto się trochę poruszać i porozciągać. Zdecydowanie wpłynie to pozytywnie na samopoczucie i oraz stan kręgosłupa.

Innym problemem, który zresztą jest tematem tego artykułu, jest odżywianie się. Praca kierowcy wymaga szybkości pracy, ze względu na krótkie terminy dostaw, przez co trudno jest utrzymać systematyczne spożywanie posiłków.

Kierowcy bardzo często nie mają miejsca, w którym mogą przygotować świeżę danie, lub po prostu podgrzać wcześniej przyrządzony posiłek. Z tego względu często decydują się na śmieciowe jedzenie, które jest łatwo dostępne. To błąd!

Na początku warto zaopatrzyć się w torbę na posiłek, która zatrzymuje ciepło – tzw. torba termoizolacyjna. Dzięki niej posiłek przygotowany przed rozpoczęciem pracy, po kilku godzinach nadal będzie ciepły.

Jedzenie zimnych dań osłabia organizm i sprawia, że ludzie są bardziej podatni na przeziębienie, nie wspominając już o szkodach dla żołądka. Ciepły posiłek sprawia, że kierowca będzie bardziej skupiony, a także pozwoli na niwelowanie stresu i szybszą regenerację.

Wielkość posiłków również ma znaczenie. Zaleca się jeden większy posiłek podzielić na dwa mniejsze. Organizm nie jest wtedy obciążony, a żołądek jednorazowo ma mniej pracy do wykonania. Pozwala to na uniknięcie uczucia senności, a w pracy kierowcy w branży transportowej taki stan nie jest dopuszczalny!

Taki podział umożliwia nam też szybsze spożycie posiłku oraz zrobienie sobie dwóch krótszych przerw w zamian z jedną dłuższą. Wpłynie  to również pozytywnie na nasz wzrok, który ma częstszą możliwość „odsapnięcia”. Jest to mała zmiana, która nie wpływa na utratę czasu, a daje mnóstwo korzyści i poprawia bezpieczeństwo pracy kierowcy.

Dania powinny zawierać dużą ilość warzyw i owoców, na czele z tymi, które posiadają dużą zawartość w witaminę A, która wspomaga działanie naszego wzroku np. marchew, morele czy brzoskwinie.

Do diety warto wprowadzić orzechy, które wpływają dobrze na nasz mózg. Melatonina oraz polifenole wykazują wtedy działanie neuroprotekcyjne, które chroni nasze neurony.

Orzechy są pełne błonnika, tłuszczów i składników odżywczych. Dodatkowo nie zawierają one cukru. Ochronnie wpływają one na układ krążenia i regulują ciśnienie krwi.

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, można też zwiększyć ilość spożywanego białka i tłuszczy, kosztem węglowodanów. Pozwoli to na utrzymanie odpowiedniej wagi, co z kolei przełoży się na zdrowszy kręgosłup (który i tak przez specyfikację pracy w branży transportowej jest mocno obciążony).

Podczas stosowania się do tych wskazówek, cholesterol będzie utrzymany na odpowiednim poziomie, a serce na pewno nie obrazi się, że podjęto takie działania.

Podsumowując, dieta dla kierowców w branży transportowej powinna składać się z mniejszych posiłków, tak by szybko można było wrócić do pracy i ułatwić zadanie naszemu żołądkowi przy trawieniu.

Warto by posiłki były ciepłe (w tym celu można zaopatrzyć się w torbę termoizolacyjną), pełne witamin i minerałów, no i oczywiście kubek kawy na pewno nie zaszkodzi. Pobudzi nas, poprawi nam nastrój, pomoże nam się rozgrzać i z uśmiechem wrócić na trasę.

 

 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>