To, że na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji służących do nawigacji, nie znaczy, że każda z nich prezentuje choćby optymalny poziom.

Share This Post

Aktualności / jazda / Technologia

Branża transportowa – Która aplikacja do nawigacji jest najlepsza?

Branża transportowa – Która aplikacja do nawigacji jest najlepsza?

Pracując w branży transportowej, często trasa z punktu A do punktu B liczy sobie kilkaset kilometrów, czasami kilka tysięcy i jest najeżona wieloma niespodziankami takimi jak wypadki samochodowe czy remonty na drogach.

By ich uniknąć oraz konsekwencji z nimi związanych, takich jak stanie nawet w kilkugodzinnych korkach, a co za tym idzie również opóźnienie w dostawie, warto zatem zaopatrzyć się w dobrą aplikację do nawigacji.

Nie ma co się oszukiwać – aktualnie nie każdy samochód jest wyposażony w nawigację, a jak już ją posiada, to nie spełnia ona naszych oczekiwań. Bez niej jednak ani rusz, a jazda z użyciem tradycyjnej mapy to już prehistoria.

Co więcej, nawigację kupioną w sklepie, też można w łatwy sposób zastąpić, ściągając sobie na nasz smartfon jedną z wielu aplikacji do tego przeznaczonych. I tutaj padają zasadnicze pytania: która z nich jest najlepsza? Którą wybrać?

To, że na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji służących do nawigacji, nie znaczy, że każda z nich prezentuje choćby optymalny poziom. Wiele z nich, zamiast ułatwić, to utrudni nam pracę, przez co nasz ładunek dostarczymy z opóźnieniem.

Taka sytuacja może sprawić, że zaczniemy się stresować, staniemy się mniej skupieni i zagrozimy sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Zatem, aby temu zapobiec, przyjrzymy się razem trzem aplikacjom, które według mnie są warte uwagi.

Google Maps

Zaczniemy od najpopularniejszej aplikacji na telefony z systemem Android (w pełni darmowa). Swoją popularność zawdzięcza m.in. dlatego, że jest to aplikacja startowa na telefony z tym systemem. Aplikacja ta ma również wiele zalet.

Jest przetłumaczona na wiele języków – w tym język polski – dodatkowo, można ją obsługiwać za pomocą głosu. Posiada ona prosty, czytelny interfejs, który ułatwia nam korzystanie z oprogramowania.

Jest na bieżąco aktualizowana, dzięki czemu wiemy, które drogi są otwarte, na których aktualnie trwają prace remontowe, lub nawet, w których miejscach natkniemy się na korek.

Często do wyboru mamy kilka tras prowadzących nas do celu, a oprogramowanie poleca/ustawia domyślnie nam tę, która według jego obliczeń najszybciej doprowadzi nas do celu. W momencie, w którym skręcimy przeciwnie do jego zaleceń – szybko znajdzie nam nową trasę lub pokaże, w jaki sposób wrócić na wcześniej ustaloną.

Niestety nie wyświetla informacji o kontroli prędkości i ograniczeniach, a do tego wymaga stałego połączenia z internetem (bez niego aplikacja pobiera jedynie wycinek mapy) . Umożliwia też ona zobaczenie celu, do którego chcemy dotrzeć, dzięki funkcji Street View. Mimo tego warta jest polecenia.

Mapy Apple

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem to, że kolejną aplikacją jest oprogramowanie konkurencji dla wcześniej wspomnianego Androida, czyli Mapy Apple, które możemy posiadać na systemie tejże firmy zwanym iOS.

Sprzęt od Apple zdobywa coraz większą popularność w Polsce mimo swoich wysokich cen, dlatego warto przyjrzeć się tej aplikacji. Wykorzystuje ona mapy nawigacji TomTom i na bieżąco jest uaktualniana, co sprawia, że w czasie rzeczywistym informuje nas o wszelkich pracach i korkach na naszej trasie.

W jej skład wchodzi tryb 3D, który niestety działa tylko w niektórych miejscach. Wymaga dobrego połączenia z internetem. Jednak to, co najważniejsze działa bez problemu: aplikacja umożliwi dotarcie z towarem do celu w jak najszybszym czasie, w jak najlepszych warunkach.

Jeżeli posiadasz np. iPhone, to polecam skorzystanie z tej aplikacji. Warto, zwłaszcza że jest w pełni darmowa.

Naviexpert

Ostatnią aplikacją w tym artykule jest Naviexpert, jest to jedyne płatne oprogramowanie w tym zestawieniu. Obsługuje je zarówno system Android, jak i iOS, a nawet Windows. Nawigacji pod względem wykonania tak naprawdę nie można niczego zarzucić.

Informuje ona o wszelkich utrudnieniach na drogach, radarach, na bieżąco daje nam znać o korkach, które znajdują się na naszej trasie, a nawet pokazuje ceny paliw! Ma bardzo dokładne mapy, co sprawia, że korzystanie z niej to czysta przyjemność. Pełny cennik znajduje się na stronie internetowej firmy, poniżej jednak przedstawię kilka podstawowych ofert:

– Abonament 1 rok – Polska – 99 zł

– Abonament 1 rok Polska i Europa – 149 zł

– Subskrypcja 1 miesiąc Polska – 14,90 zł

– Subskrypcja 1 miesiąc Polska i Europa – 24,99 zł

Podsumowując, posiadając telefon z systemem Android lub iOS masz w swoim posiadaniu naprawdę dobre oprogramowanie, zupełnie za darmo. Jeżeli jesteś jednak bardziej wymagający i cenisz sobie uniwersalność, to wtedy możesz się skusić na zakup abonamentu aplikacji Naviexpert, którą obsługują trzy systemy.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>