Bezpieczeństwo w transporcie publicznym zależne jest w głównej mierze od odpowiedzialności społecznej pasażerów.

Share This Post

Aktualności / jazda / Zdrowie

COVID-19: Czy transport publiczny jest bezpieczny?

COVID-19: Czy transport publiczny jest bezpieczny?

Z początkiem ogłoszenia pandemii w Polsce, poczucie bezpieczeństwa wszystkich obywateli zdecydowanie spadło. Wprowadzone obostrzenia, nieustające informacje o nowych zakażeniach, czy liczbie zgonów nie dawały powodów do wzrostu poczucia bezpieczeństwa.

Jednym z poważnych skutków pandemii jest rezygnacja z transportu publicznego, na rzecz prywatnych samochodów. Obywatele są przekonani, że we własnym samochodzie są bezpieczniejsi i mniej narażeni na zakażenie.

Większość mieszkańców miast obawia się podróży autobusem, tramwajem czy pociągiem, ponieważ boi się tłumów, przed którymi ostrzegają lekarze. Czy transport publiczny jest zatem bezpieczny?

Koronawirus przenoszony jest drogą kropelkową przez osobę zarażoną. Kropelki są na tyle ciężkie, że nie unoszą się w powietrzu, a osiadają na podłodze lub innych powierzchniach. W związku z tym pojazdy transportu publicznego są bardzo często myte i odkażane.

Dezynfekcja skupia się głównie na elementach i powierzchniach, które są dotykane przez pasażerów (przyciski, poręcze). Poza częstą dezynfekcją wykonywane jest również ozonowanie, które całkowicie niszczy środowiska bakterii i wirusów.

Sytuacja tyczy się również wiat przystankowych. Dezynfekowane są one za pomocą myjek wysokociśnieniowych z użyciem środków odkażających dodawanych do wody. Myte są również ławki, słupki i gabloty z rozkładem jazdy.

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, pasażerowie zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa maseczkami lub specjalnymi osłonami, co ma na celu zwiększyć bezpieczeństwo podróży.

W celu zmniejszenia ryzyka zakażenia ograniczono również liczbę pasażerów w pojazdach. Obecnie może podróżować tyle osób, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc, zarówno siedzących jak i stojących.

Obowiązuje zakaz zajmowania miejsc siedzących, które zostaną specjalnie oznaczone. W godzinach wzmożonego ruchu pasażerskiego dodatkowe patrole będą monitorować limity w pojazdach, by zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie pasażerów.

W wielu miastach dublowane są przejazdy w konkretnych godzinach, kiedy jest największy ruch pasażerski. Takie działania mają na celu upłynnić przejazdy przy jednocześnie nie przekraczać limitu liczby pasażerów. Bardzo często miasta wykorzystują 100% posiadanej floty.

W transporcie publicznym zadbano również o bezpieczeństwo kierowców. Miejsca znajdujące z przodu pojazdu zostały wyłączone z użytkowania. Do odwołania wstrzymana jest sprzedaż biletów przez kierowców, a harmonogram pracy jest taki, aby ograniczyć do niezbędnego minimum spotkania następujących po sobie zmian.

Bezpieczeństwo w transporcie publicznym zależne jest w głównej mierze od odpowiedzialności społecznej pasażerów. Stosowanie się do wprowadzonych obostrzeń jest kluczowym działaniem zwiększającym bezpieczeństwo podczas podróży.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>