Share This Post

jazda / Samochody ciężarowe

Predyktywny tempomat poprawia jazdę

Predyktywny tempomat poprawia jazdę

Tempomat jest bardzo popularnym urządzeniem, które pozwala na znaczną oszczędność spalanego paliwa. 

Ralph Teetor to wynalazca tempomatu. Tempomat miał pomóc kierowcom w utrzymaniu stałej prędkości jazdy bez konieczności ciągłego wciskania pedału gazu.

Teetor stracił wzrok w dzieciństwie i nie był zdolny do samodzielnej jazdy samochodem, dlatego korzystał on z pomocy przyjaciół, którzy byli jego szoferami.

Jest kilka teorii powstania jak tak naprawdę powstało to urządzenie. Jedna z nich mówi, że przyjaciółka Teetora miała tendencję do gwałtownego przyspieszania i hamowania, co bardzo denerwowało Ralpha. 

Złość Ralpha wywołała chęć upłynnienia jazdy jego przyjaciółki, co zdecydowanie miało umilić wspólną podróż. To pragnienie oferowało dodatkową korzyść w postaci stosunkowo stałej prędkości, a co w konsekwencji miało zaoszczędzić ilość spalanego paliwa.

Urządzenie zostało wynalezione w 1945 roku. Pierwsze z nich zainstalowano na większą skalę w samochodach w latach 60. Początkowo tempomaty były popularne za oceanem, ze względu na liczne tam autostrady, a później ich popularność wzrosła również w Europie.

Urządzenie steruje parametrami układu napędowego samochodu, aby zachować narzuconą przez kierowcę prędkość, niezależnie od warunków drogowych. Takie wyznaczenie stałej prędkości zwiększa bezpieczeństwo jazdy i zapobiega brawurze.

W samochodach z ręczną skrzynią biegów praca tempomatu jest ograniczona do jednego, aktualnie załączonego biegu, dlatego warto stosować go przy większych prędkościach.

W pojazdach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegi są zmieniane, tak aby utrzymać stałą prędkość, przy jednoczesnym zachowaniu oszczędności spalania.

Tempomat ma również swoje wady. Brak zaangażowania kierowcy w kontrolę prędkości negatywnie wpływa na jego koncentrację. Nieskupiony kierowca może łatwo doprowadzić niebezpiecznej sytuacji, a nawet wypadku o fatalnych skutkach.

Tradycyjne tempomaty napotykają pewne wyzwania, zwłaszcza na pagórkowatym terenie. Silnik potrzebuje więcej paliwa, aby utrzymać prędkość podczas podjazdu pod górę, a na pochyłościach, może być konieczne włączenie hamulców, aby zachować kontrolę nad pojazdem.

Podczas takiej jazdy wiele potencjalnych korzyści w zakresie oszczędności paliwa zostaje  bezpowrotnie utraconych.

Predykcyjny tempomat

Najnowsza generacja predykcyjnych tempomatów dopracowała ten proces, opierając sterowanie na współrzędnych GPS i wykorzystując moc energii kinetycznej.

Dzięki precyzyjnym współrzędnym i obliczeniom uwzględniającym obciążenie silnika przepustnica zwalnia, gdy ciężarówka zbliża się do szczytu wzgórza, wykorzystując pęd pojazdu.

Największe korzyści płyną po trasach z pagórkami i nachyleniem od 1 do 4%.

Mercedes-Benz Actros na drogach szybkiego ruchu może zużyć nawet o 3% mniej paliwa niż jego poprzednik, a na drogach lokalnych nawet o 5%.

Tak duże oszczędności są uzyskiwane dzięki sterowaniu tempomatem, skrzynią biegów i silnikiem przez system predykcyjnej kontroli układu napędowego PPC.

System PPC (Predictive Powertrain Control) pozwala na maksymalnie oszczędną jazdę ciężarówką oraz zapewnienie największego wsparcia kierowcy. System uwzględnia znaki drogowe, a także topografię terenu, tak aby uniknąć niepotrzebnego hamowania.

Wiele testów pokazało, że jazda samochodem ciężarowym z zastosowaniem systemu PPC niemal zawsze jest bardziej oszczędna niż samodzielne prowadzenie.

Na drogach szybkiego ruchu i autostradach system PPC zmniejsza zużycie paliwa dzięki korzystaniu z wielu inteligentnych rozwiązań. Rezygnuje z przyspieszenia, jeśli ciężarówka może osiągnąć wyznaczoną prędkość na tempomacie, swobodnie się tocząc. PPC wykorzystuje prędkość osiąganą na zjazdach ze wzniesień.

Dzięki nowej predykcyjnej regulacji odległości system PPC reguluje odstęp od innych pojazdów. Odległość jest znana dzięki czujnikom radarowym, co pomaga w uwzględnieniu odległości i dostosowaniu odpowiedniej prędkości.

Dzięki modyfikacji systemu, jego inteligentne funkcje mogą być również stosowane na drogach lokalnych.

System uwzględnia w tym przypadku nie tylko odległość pojazdów i topografię, ale również promienie zakrętów, ograniczenia prędkości i znaki pierwszeństwa przejazdu.

Kierowcy, dzięki ulepszeniom, które zostały wprowadzone do systemu, mogą cieszyć się z komfortowej jazdy nie tylko na autostradach. ale również na drogach lokalnych.

Nawet jeśli kierowca nie jest świadomy zmian na drodze, system odpowiednio wcześnie zareaguje, aby nie dopuścić do niebezpieczeństwa. W takich sytuacjach uruchomiona zostaje funkcja EcoRoll w celu dostosowania prędkości i wyboru biegu.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>