Share This Post

Samochody ciężarowe / Środowisko / Zdrowie

Jak z nowymi limitami emisji radzą sobie producenci samochodów?

Jak z nowymi limitami emisji radzą sobie producenci samochodów?

Środowisko, a w zasadzie jego ochrona i walka z zanieczyszczeniami to już nasza codzienność. Ludzie na całym świecie przykładają coraz większą uwagę działaniom, które pomogą zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. Jednym z głównych źródeł emisji CO₂ produkowanych przez człowieka jest transport. 

Po wejściu w życie norm europejskich na lata 2020-2021, dotyczących limitów zanieczyszczeń produkowanej przez samochody, badania wykazały znaczną redukcję emisji CO₂ przez nowe auta. Spadek był widoczny już na początku 2020 roku.

Zgodnie z wprowadzonymi normami, do 2021 roku średnia emisja CO₂ we wszystkich nowych samochodach nie może przekroczyć 95 g/km.

Bardzo wielu producentów dobrze radzi sobie z wprowadzonymi nowymi normami europejskimi. Większość z nich postawiła na modele elektryczne i hybrydowe oraz w znaczny sposób ograniczyło ofertę silników spalinowych. 

Sprzedaż pojazdów bezemisyjnych w pierwszym półroczu zdecydowanie wzrosła i wynosiła 8% udziału w rynku, co oznacza, że w porównaniu z rokiem 2019 udział wzrósł trzykrotnie.

Liderami są: Volvo, BMW, Hyundai-Kia i Renault.

Dzięki temu średnia emisja CO₂ na nowy samochód spadła z 122 g/km w 2019 do 111 g/km w 2020 r. Bardzo wielu producentów spełniały wprowadzone normy już połowie roku 2020, były to: PSA, Volvo, FCA-Tesla oraz BMW. Bardzo blisko spełnienia norm są Renault, Nissan, Mazda, Toyota oraz Ford.

Niestety tacy producenci jak Jaguar-Land Rover oraz Daimler są bardzo dalecy do osiągnięcia norm europejskich. Za niespełnienie norm grożą im bardzo wysokie kary, które będą musieli zapłacić.

Do marek, które muszą jeszcze sporo nadrobić, należy z pewnością Volkswagen. Producenci rozpoczęli właśnie sprzedaż w pełni elektrycznego modelu ID.3, w którym pokładają spore nadzieje.

Pomysłów na realizację celów emisyjnych jest wiele. Większość producentów stawia na egzemplarze elektryczne, które mają stać się trzonem sprzedaży. Niektórzy producenci skupili się na modernizacji silników spalinowych, wprowadzając tzw. miękkie hybrydy.

Producenci mogą obniżyć swój średni poziom emisji CO₂, za pomocą flagowych modeli elektrycznych, które są przeznaczone na rynek masowy. Przykładem takiego modelu jest Renault Zoe, który obniży emisję tej marki o 15g/km w 2020.

Wprowadzone normy unijne dotyczące emisji CO₂ na lata 2020-2021 miały na celu ochronę środowiska. Jednocześnie stanowią przykład doskonałej polityki przemysłowej, dzięki której branża motoryzacyjna została zmuszona do wprowadzania nowych innowacji i technologii.

 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>