W Polsce funkcjonariusze policji przeprowadzają każdego dnia tysiące kontroli drogowych. Głównie kontrolowana jest prędkość oraz trzeźwość kierowców.
Niestety, większość osób kierujących pojazdami nie wie, jakie uprawnienia posiada funkcjonariusz policji podczas kontroli drogowej, co budzi w nich niekontrolowany niepokój.
Poniżej wyjaśnimy wszelkie wątpliwości dotyczące zasad przeprowadzania takich kontroli. Zaczynając od sytuacji zatrzymania – może ona wyglądać różnie. Policjant może wezwać nas do zatrzymania przy pomocy gwizdka lub znaku sygnalizacyjnego.
Zgodnie z prawem, funkcjonariusz ma możliwość zatrzymania nas również, wyłącznie machając ręką, nawet jeśli porusza się innym środkiem transportu np. rowerem, konno, a także pieszo. Warunkiem takiej sygnalizacji jest dostateczna widoczność, aby kierowca mógł zauważyć ją wystarczająco wcześnie. Funkcjonariusz także musi być w mundurze.
Policjant może również wezwać kierowcę innego pojazdu, aby jechał za nim, włączając niebieskie światło sygnalizacyjne. Gdy dojdzie już do zatrzymania, należy poczekać w środku, do momentu, aż podejdzie do nas policjant.
Zgodnie z przepisami podczas oczekiwania nasze ręce powinny znajdować się na kierownicy. Policjant na samym początku rozmowy powinien się przedstawić podając: imię i nazwisko, stopień służbowy oraz jednostkę, w której pracuje.
Po podaniu najważniejszych danych jego obowiązkiem jest podanie przyczyny zatrzymania. Następnie policjant poprosi nas o wyłączenie silnika oraz podanie wymaganych dokumentów. W kolejnym etapie funkcjonariusz może sprawdzić stan trzeźwości, a także stan techniczny samochodu.
W przypadku, gdy policjant dopatrzy się poważnych nieprawidłowości pojazd może zostać zarekwirowany, co oznacza wezwanie lawety i przewiezienie go na policyjny parking.
To samo wydarzy się, gdy kierowca będzie nietrzeźwy, odurzony innymi substancjami, a także przy braku wykupionej polisy OC lub przy przekroczeniu dozwolonej liczby punktów karnych.
Dodatkowymi uprawnieniami, jakie posiadają funkcjonariusze policji to możliwość sprawdzenia stanu technicznego pojazdu za pomocą dowolnych urządzeń kontrolno-pomiarowych. W przypadku stwierdzenia, że zatrzymany kierowca jest w złej kondycji zdrowotnej może wnioskować o przeprowadzenie specjalistycznych badań.
W ekstremalnych sytuacjach policjant może pilotować pojazd na sygnale np. eskortowanie ciężarnej kobiety do szpitala.
Warto zaznaczyć, że policjant nie ma prawa bezpodstawnego przeszukania pojazdu ze względu na prawo do prywatności i nietykalności osobistej. Policjanci mają prawo do przeszukania bagażu, przewożonego ładunku, a nawet telefonu komórkowego.
Wszelkie czynności muszą mieć swoje uzasadnienie, a kierowca może żądać od funkcjonariusza sporządzenia protokołu z przeszukania, jeśli zatrzymany stwierdzi, że działania naruszyły procedury, to może złożyć zażalenie.