Share This Post

Redakcyjny / Samochody ciężarowe / Zdrowie

7 rzeczy, o których zawodowi kierowcy powinni pamiętać podczas pandemii i nie tylko

7 rzeczy, o których zawodowi kierowcy powinni pamiętać podczas pandemii i nie tylko

Na całym świecie panuje pandemia koronawirusa, kierowcy zawodowi mogę jednak ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. To oni przemierzają różne kraje w celu dostarczenia towaru. Przygotowaliśmy, więc kilka porad, które są przydatne w celu zmniejszenia ryzyka infekcji podczas codziennej pracy i nie tylko.

 1. Ochrona 

Zabezpiecz nos i usta za pomocy odpowiedniej maseczki, jeżeli jej nie masz przy sobie, możesz wykorzystać szal, bądź materiał, który jest w stanie zasłonić nos i usta.

Pamiętaj zawsze o rękawiczkach, które zawsze wyrzucaj po wykorzystaniu. Używaj zawsze płynów dezynfekujących.

Zrezygnuj z soczewek na rzecz okularów korekcyjnych, badania dowodzą, że soczewki są mniej bezpieczne w przypadku wirusa, który roznosi się drogą kropelkową.

2. Gotówka czy karta debetowa?

Powierzchnia banknotów i monet jest pełna bakterii, wirusów i nie tylko. Jeżeli masz taką możliwość, użyj kart płatniczych lub sposobów płatności niewymagających kontaktu z banknotem. Zalecamy BLIK, NFC, postaraj się ograniczyć wizyty w sklepach.

3. Jedzenie

Ogranicz jedzenie w restauracjach i fastfoodach. Zacznij przygotowywać zapasy, przetwory i wrzuć je do przenośnej lodówki. Będzie to bezpieczniejsze, zdrowsze i przede wszystkim tańsze, niż jedzenie przypadkowych produktów. Wybierz hurtowe kupowanie żywności i napojów, dzięki czemu ograniczysz kontakt z innymi ludźmi poprzez redukcję liczbę odwiedzonych miejsc.

4. Toalety publiczne

Zawsze chodź do toalety z własnym zapasem papieru toaletowego lub chusteczek higienicznych, nigdy nie wiadomo czy nie trafisz na brak papieru, który może być bardzo potrzebny. A pytanie innych osób w toalecie może być bardzo niezręczne.

Będąc w restauracji możesz poprosić o dodatkowe serwetki, mogą ci uratować życie w wielu różnych sytuacjach.

Jeżeli otwierasz drzwi, użyj swojego łokcia, ubrania, bądź serwetki. To lepszy sposób niż dotykanie każdej klamki ręką. (Klamki to siedlisko bakterii i innych zanieczyszczeń!) 

Dokładnie myj ręce przy użyciu mydła przez 30 sekund! By czas szybciej minął, możesz zaśpiewać swój ulubiony fragment piosenki!

5. Publiczne prysznice

Prysznic jest bardzo ważny, umyci czujemy się świeżo i czysto. 5 rzeczy, o których zawodowi kierowcy powinni pamiętać podczas pandemii i nie tylko. Zawsze zabieraj ze sobą laczki pod prysznic, dzięki temu unikniesz grzybicy paznokci. Brudne i mokre rzeczy wrzuć do pojemnika/folii do tego przeznaczonej.

Nie używaj publicznie dostępnych suszarek, są one siedliskiem bakterii. Zawsze używaj własnych ręczników. 

Nie zapomnij o mydle i szamponie, nie są one darmowe.

6. Sen poza ciężarkówką

Hotele i motele są wygodniejsze niż sen w ciężarówce. Jednak niekoniecznie czystsze. Dywany są idealnym środowiskiem zarazków. Mądrym pomysłem jest zebranie ze sobą własnej poduszki, pościeli i prześcieradła. Sen będzie na pewno bardziej komfortowy.

7. Niektóre osoby nie wykazują żadnych objawów po zarażeniu wirusem COVID-19.

Najczęściej występujące objawy:

 • gorączka
 • suchy kaszel
 • zmęczenie

Rzadziej występujące objawy:

 • ból mięśni
 • ból gardła
 • biegunka
 • zapalenie spojówek
 • ból głowy
 • utrata smaku lub węchu
 • wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp

Poważne objawy:

 • trudności w oddychaniu lub duszności
 • ból lub ucisk w klatce piersiowej
 • utrata mowy lub zdolności ruchowych

Jeśli podejrzewasz, że zaraziłeś się koronawirusem, skontaktuj się z lekarzem. Wiele osób może mieć wirusa w ogóle bez konieczności hospitalizacji, jednak jest to kwestia indywidualna.

Czynności, które na pozór wydają się błahe, może pomóc wystrzec się wielu różnych chorób, nie tylko zarażeniu koronawirusem. Może pandemia da nam lekcję, dzięki której wiele osób nauczy się higieny i dbania o swoje zdrowie. Duży odsetek ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety. Dbaj o siebie i o swoich najbliższych. 

 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>