Share This Post

Aktualności / jazda / Samochody ciężarowe / Zdrowie

7 porad dla kierowców ciężarówek

7 porad dla kierowców ciężarówek

Prowadzenie ciężarówek to bardzo satysfakcjonująca, ale również niebezpieczna praca. Co roku dochodzi do 500 000 wypadków drogowych! Dane są zatrważające. Postarajmy się wspólnie ograniczyć liczbę wypadków.

 

By zminimalizować ryzyko niebezpiecznych sytuacji na drodze i nie tylko, zaleca się podjęcie niezbędnych środków ostrożności. Przygotowaliśmy dla Ciebie, aż siedem wskazówek, które są bardzo przydatne w życiu. Dzięki nim możesz zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.

 

Nie daj się zmęczeniu

 

Nie walcz ze zmęczeniem. Jeżeli czujesz, że Twój poziom energii zbliża się do zera, zrób sobie przerwę w czasie jazdy. Zatrzymaj się i zrób sobie drzemkę. Gwarantujemy, że jazda po drzemce będzie o wiele przyjemniejsza i przede wszystkim bezpieczniejsza. Nie przeceniaj własnych sił, bo możesz się pomylić.

 

Używaj prawidłowej sygnalizacji

 

Zawsze pamiętaj o używaniu właściwej sygnalizacji, pozwoli to zminimalizować ryzyko kłopotów. Używaj sygnalizacji m.in. przy zmianie pasa. Jest to szczególnie ważne dla kierowców ciężarówek, ponieważ możesz mieć kierowcę w tzw. martwym punkcie. Prawo wymaga użycia sygnału 30 metrów przed zmianą pasa lub skrętem.

 

Dbaj o swoje zdrowie

 

Prawidłowe funkcjonowanie ciężarówki jest bardzo kluczowe, jednak Twoje zdrowie jest nie ważne, ale najważniejsze! Zawsze stawiaj swoje zdrowie jako priorytet. Nie będąc w pełni sił, nie jesteś w stanie prawidłowo kierować pojazdem. Ciężarówka sama się nie poprowadzi!

 

Regularnie sprawdzaj stan ciężarówki

 

Przed każdą trasą dokładnie sprawdź stan ciężarówki, nie pomijaj żadnego elementu. Jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z odpowiednią pomocą lub firmą transportową. Nie ryzykuj!

 

Nie szalej na zakrętach

 

Chociaż zwykle najlepiej jest przestrzegać ograniczeń prędkości, czasami jako kierowca ciężarówki będziesz musiał trochę zwolnić. Na przykład, zakręty są szczególnie niebezpieczne dla półciężarówek. 

 

Zmniejsz prędkość podczas zbliżania się do dużych zakrętów, aby uniknąć przewrócenia. Ograniczenia prędkości na wielu zakrętach i rampach dotyczą głównie samochodów osobowych, a nie ciężarówek, więc może zajść potrzeba jazdy wolniej niż podane na znakach ograniczenie prędkości.

 

Pamiętaj o martwych punktach

 

Duże ciężarówki mają większe martwe punkty niż większość innych samochodów.

Zwykle te martwe punkty (zwane także „brakiem stref”) znajdują się w następujących miejscach:

 

  • Z boku przed kabiną

  • Za lusterkami bocznymi

  • Zaraz za ciężarówką

 

Kierowcy innych pojazdów nie znają tych martwych punktów, jest to często bardzo frustrujące dla kierowców zawodowych. 

 

Jednak podczas każdej trasy jesteś odpowiedzialny za zachowanie ostrożności podczas jazdy, skręcania i zmiany pasa. Twoja bezpieczna jazda ostatecznie sprawi, że droga będzie lepszym miejscem dla Ciebie i innych kierowców.

Nie lekceważ pogody

 

Ludzie przeceniają swoje umiejętności, często nie dostosowując się do warunków, które panują na drodze. Czy wiedziałeś, że jedna czwarta wszystkich wypadków drogowych to wynik problemów związanych z pogodą? 

 

Przy deszczowej pogodzie powinno się zredukować prędkość o około jedną trzecią, natomiast przy śnieżnej i mroźnej pogodzie powinno się zredukować prędkość, aż o jedną drugą. Przy normalnej prędkości 90 km/h, podczas śnieżnej pogody prędkość powinna wynosić 45 km/h a przy deszczowej pogodzie 60 km/h. 

 

Dzięki temu skrócisz czas hamowania, który może być kluczowy przy niebezpiecznych sytuacjach np. karambolach. Jeśli zauważysz, że inne ciężarówki zjeżdżają na bok lub zatrzymują się, może być istotne, abyś zrobił to samo.

 

Prowadzenie ciężarówki to atrakcyjna praca, która przyciąga młodych kierowców, ze względu na możliwość stałej pracy i duże korzyści majątkowe, i nie tylko. 

Może być to również bardzo niebezpieczne, jeśli nie zastosujesz odpowiednich środków ostrożności w swoim życiu. Mając na uwadze bezpieczeństwo podczas realizacji dostaw, będziesz gotowy na bezpieczną i ekscytującą karierę w świecie transportu. Powodzenia i bezpiecznej drogi!

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>