Share This Post

Aktualności / UE

Rejestr kradzieży ładunków podczas przechowywania ciężarówek

Złodzieje ładunków byli szczególnie aktywni podczas przechowywania ciężarówek. Organizacja TAPA właśnie przedstawiła swój raport bezpieczeństwa za pierwszy semestr roku 2020. Stowarzyszenie zidentyfikowało aż 3278 przypadków kradzieży ładunków w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. 

Całkowita strata wyniosła: 85 mln euro, wobec 55 mln euro w tym samym okresie w 2019 r., Co stanowi wzrost o 64%. Najczęściej kradzione są komputery, farmaceutyki, tytoń, odzież, obuwie, telefony, żywność, artykuły higieniczne.

Organizacja TAPA (Technology Asset Protection Association z siedzibą w Holandii) właśnie przedstawiła swoje wyniki za pierwsze półrocze dotyczące szkód poniesionych przez przewoźników w wyniku kradzieży ładunku.

Raport pokazuje gwałtowny wzrost liczby przypadków w 46 krajach, a następnie organizacji w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, na początku pandemii, z 3278 zadeklarowanymi kradzieżami o wartości 85 milionów euro (mln euro), w porównaniu do 55 mln EUR w pierwszej połowie 2019 r. (+ 64%).

Jeszcze większe liczby w rzeczywistości

Oczekuje się, że rzeczywiste szkody będą jeszcze większe, niż wynika to z podanych danych liczbowych, ponieważ tylko 65,7% zainteresowanych przewoźników poinformowało TAPA o wysokości poniesionych szkód. Kryzys zdrowotny i blokada wpłynęły również na pracę właściwych służb prawnych w wielu krajach, spowalniając przesyłanie danych i innych informacji.

Dlatego pandemia byłaby szczególnie „pomyślną” fazą handlu towarami, w szczególności dla zorganizowanych grup przestępczych i czarnego rynku. „Dotyczyły one szczególnie towarów cieszących się dużym popytem na czarnym rynku” – mówi Thorsten Neumann, prezes TAPA. 

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy kradzieże dotyczyły ładunków komputerów, lekarstw, tytoniu, odzieży i obuwia, telefonów, żywności i artykułów higienicznych. Szczególnie ucierpiały Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Holandia.

Rekordowa kradzież w Wielkiej Brytanii za horrendalną sumę 9 mln euro

Rekordowa kradzież została ogłoszona 9 marca w Nuneaton w Wielkiej Brytanii ze stratą 9 milionów euro. Skradziony ładunek zawierał laptopy i komputery osobiste, i inne sprzety elektroniczne. Kilka kradzieży o wartości ponad 1 mln euro zgłoszono także w marcu i kwietniu – w szczytowym okresie pandemii koronawirusa – we Francji, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Nairobi (Kenia).

Kradzieże to normalność, występują niemal na każdym kontynencie i zbiorniku wodnym. Straty pieniężne są gigantyczne, trudno je całkowicie wykluczyć, jednak złodzieje nie śpią. Zwiększmy naszą czujność, unikając niebezpieczeństwa, które nam grozi.

 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>