Share This Post

Redakcyjny / Samochody ciężarowe / Zdrowie

Stres u kierowców zawodowych. Jak ograniczyć jego wpływ?

Stres u kierowców zawodowych. Jak ograniczyć jego wpływ?

Stres dotyczy niemal każdego człowieka, niezależnie od rodzaju pracy. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wykluczyć stresu z naszego życia, ale możemy postarać się go wykluczyć.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na gorsze samopoczucie kierowców, m.in.:

  • presja czasu,
  • monotonia pracy,
  • stresujące sytuacje na drodze i nie tylko (korki, wypadki itd.),
  • samotność i tęsknota za bliskimi,
  • odpowiedzialność za załadunek.

Wspomniane przykłady to stresory. Ich źródło może być społeczne, jak i fizyczne.

Stres dzieli się na dwie podkategorie:

  1. stres negatywny,
  2. stres pozytywny.

Stres negatywny pogarsza naszą skuteczność, natomiast stres pozytywny, czyli eustres dodaje energii, motywuje, ekscytuje.

My skupimy się na stresie negatywnym.

Nieustanny stres wpływa na jakość życia: ciągłe zmęczenie, spadek koncentracji wpływają na liczbę popełnianych błędów w pracy i nie tylko.

W 2019 r. na polskich drogach kierowcy samochodów ciężarowych spowodowali 2 131 wypadków, w których zginęły 252 osoby, a 2 536 zostało rannych.

Zdrowie to kolejny aspekt, który ulega znacznemu pogorszeniu podczas wielogodzinnej jazdy w ciasnej kabinie. Wyniki stanu zdrowia kierowców są zatrważające.

Aż 33,33 kierowców zawodowych ma problem z chorobami układu pokarmowego!

Aż 40% kierowców ciężarówek ma problem z chorobami układu sercowo-naczyniowego!

Aż 40% kierowców ciężarówek ma problem z chorobami układu sercowo-naczyniowego!

Aż 66% kierowców zawodowych ma problem z kręgosłupem!

Jak można ograniczyć wpływanie stresu na życie kierowców? Pomimo różnych trudności jest to jak najbardziej możliwe. Mamy kilka porad, które powinny być wykorzystywane przez zawodowych kierowców.

Jedzenie – zwróć na to, co jesz, najlepiej ogranicz do minimum fast foody, są one pyszne, ale niezdrowe. Ważne jest spożywanie owoców i warzyw każdego dnia. Chrupiąca i twarde jedzenie działa antystresowo, ponieważ gryzienie zmniejsza napięcie w szczęce, które jest spowodowane nieustannym stresem. Dieta powinna być różnorodna.

Napoje – zalecamy picie wody, najlepszym wyborem jest mineralna woda niegazowana. Bardzo dobrze nawadnia organizm i poprawia koncentrację. Najlepszym sposobem jest picie wody niewielkimi łykami, sposób ten lepiej nawadnia organizm niż picie dużych ilości na raz. Ogranicz picie słodkich napoi, są one niezdrowe i nie służą naszym zębom. Kofeina podnosi poziom stresu.

Dbaj o sen – staraj się spać każdego dnia około 7-8 godzin dziennie. Brak snu wpływa negatywnie na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, Gdy jesteśmy przemęczeni, pracujemy i myślimy mniej wydajnie.

Ruszaj się – ruch to zdrowie! Istnieje wiele sposobów, by dać organizmowi pozytywny bodziec. Ćwiczenia to idealny wystrzał hormonów szczęścia. Możesz biegać wokół ciężarówki, zrobić kilka przysiadów, porozciągać się. Niektórzy kierowcy biorą ze sobą sztangę, obciążenia i ławeczki, by być jak najbardziej aktywnym.

Muzyka – to idealny sposób na uwolnienie się od stresu. Słuchanie przez kilka minut dziennie ulubionego rodzaju muzyki pomoże zredukować poziom kortyzolu, czyli poziom stresu.

Fotel – wygodna pozycja fotela pozwoli na uniknięcie bólu lędźwi, karku i nie tylko. Fotel powinien być na odpowiedniej wysokości, by mieć dostęp do urządzeń sterujących. Plecy i głowa powinny przylegać do fotelu, nie wolno się garbić.

Trasa – kierownicy ciężarówek powinni wyznaczyć planowaną trasę, jak i postój w wybranych miejscach. Trzeba jednak uwzględnić wszystkie możliwe utrudnienia, jest ich dużo (mosty lub tunele; linie wysokiego napięcia; przeszkody napowietrzne, jak np. rurociągi chemiczne; skrzyżowania, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla długich pojazdów).

Medytacja – idealne rozwiązanie rozluźniające ciało i duszę. Kilka minut dziennie pomoże obniżyć poziom stresu.

Szukanie pomocy u psychologa/bliskich – rozmowa z osobą, która nas wysłucha może zmienić nasze postrzeganie trudności. Warto rozważyć tę opcją.

Pamiętajmy, że problem nadmiernego stresu, dotyczy każdego z nas. Jednak musimy sobie zdać sprawę, że nie mamy związanych rąk i możemy niwelować poziom kortyzolu, co pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>