Share This Post

jazda / Środowisko / Technologia

Komunikacja zbiorowa przyszłości. Co oprócz supertrolejbusów szykuje Solaris?

Komunikacja zbiorowa przyszłości. Co oprócz supertrolejbusów szykuje Solaris?

Trolejbusy są rozwiązaniem znanym i stosowanym w transporcie publicznym od bardzo dawna. W połowie XX wieku były bardzo popularne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. 

Z biegiem czasu coraz częściej zastępowano je autobusami spalinowymi, które były zdecydowanie tańszą opcją transportu. W tamtym czasie nie zwracano uwagi na to, jaki wpływ mają emitowane spaliny na środowisko, czy zdrowie i komfort mieszkańców. 

Obecnie w Polsce istnieją tylko trzy systemy trolejbusowe: w Gdyni, Tychach i Lublinie.

Ze względu na coraz większą świadomość ekologiczną i troskę o środowisko, w Polsce z roku na rok przybywa elektrycznych rozwiązań w transporcie publicznym. W niektórych miastach na terenie naszego kraju spotkać można trolejbusy wyposażone w baterie, które w odróżnieniu od tradycyjnych trolejbusów, nie są ograniczone do poruszania się wyłącznie po liniach trakcyjnych. 

Dzięki wbudowanej baterii mogą one magazynować energię i jednocześnie nie być uzależnione od sieci trakcyjnej. Oczywiście, aby mogły poruszać się bez podpięcia do sieci, muszą być ładowane. 

Ważną informacją jest fakt, iż baterie są ładowane podczas jazdy lub postoju, na każdym odcinku sieci trakcyjnej. Dzięki temu autobus bez problemu może kontynuować jazdę również poza nią. 

Oczywiście podobnie jak tradycyjne autobusy elektryczne, baterię można także ładować dzięki systemowi plug-in np. w zajezdni. Takie rozwiązanie pozwala na planowanie nowych połączeń komunikacyjnych tam, gdzie obecnie nie ma sieci trakcyjnych lub też nie jest opłacalne jej budowanie. 

Dzięki temu miasto nie musi zaburzać zabytkowego wizerunku miasta, aby stworzyć niezbędną infrastrukturę, a także kontynuować jazdę w przypadku awarii sieci lub czasowego braku zasilania.

W Gdyni spotkać można obecnie supertrolejbus, który został zaprojektowany przez firmę Solaris. W odróżnieniu od trolejbusów elektrycznych, które są już dość popularne, wyposażone są w baterię LTO o pojemności 87 kWh. Taka bateria pozwala na przejechanie ok. 80-90 km na jednym ładowaniu. 

Supertrolejbusy posiadają 24 miejsca siedzące, ale są w stanie przewieźć ok. 80 pasażerów. Wyposażenie obejmuje standardowe systemy, które znajdują się obecnie w każdym nowym pojeździe transportu publicznego takie jak: klimatyzacja, tablice kierunkowe, głośniki do komunikatów głosowych, informację pasażerską. Wnętrze jest pokryte powłoką antygraffiti, a oświetlenie pojazdu jest energooszczędne. 

Firma Solaris wprowadza bardzo wiele ekologicznych rozwiązań w transporcie publicznym. Jednym z najnowszych jest stworzenie autobusu z napędem wodorowym, który będzie całkowicie bezemisyjny. 

20 października będzie miał premierę nowy autobus elektryczny, który pozwoli na bezemisyjne przewożenie pasażerów również poza centrum miasta. Tworzone pojazdy są ciągle udoskonalane, a wprowadzane systemy mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pasażerów. 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>