Share This Post

Aktualności / jazda / Napędowy & Logistyka / Środowisko / Technologia

10 powodów, dla których warto wybrać samochód elektryczny

10 powodów, dla których warto wybrać samochód elektryczny

Samochody elektryczne stają się bardzo popularne i coraz częściej można je spotkać na polskich drogach. Obecnie zarejestrowanych jest w Polsce ponad 13 tys. pojazdów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in. Pojazdy niskoemisyjne przestają być niszowe, a ich oferta stale się rozszerza, ze względu na wzrost zainteresowania. 

Samochody elektryczne mają wiele zalet i mogą zaoferować bardzo znaczne korzyści.

  1. Środowisko

Ważną zaletą tych pojazdów jest ich zeroemisyjność podczas eksploatacji. 

Mimo że ich produkcja powoduje znaczną większą emisję CO₂ do środowiska niż produkcja samochodów spalinowych, łączna ich emisja przez cały okres użytkowania mimo to jest mniejsza o 17-30%.

 2. Koszty

Posiadanie „Elektryka” wpływa również korzystnie na nasz budżet. Koszt przejechania trasy o długości 100 km może być nawet czterokrotnie mniejszy niż przy jeździe autem spalinowym. Zaoszczędzić można również na przeglądach serwisowych oraz częściach, które są tańsze niż dla samochodów spalinowych.

3. Czas

Kierowcy bardzo często obawiają się, że ładowanie będzie zajmowało dużo czasu, co oczywiście nie jest prawdą. Znaczna część ładowania może odbywać się w domach lub przy zakładach pracy, gdzie po 8 godzinach auto z pewnością będzie gotowe do jazdy. Takie planowanie ładowania pozwoli nam przejechać zaplanowaną trasę bez dodatkowych postojów.

4. Infrastruktura

W Polsce z roku na rok powstają nowe punkty ładowania, a wielu operatorów już zapowiada duże inwestycje związane z ich rozbudową. Ładowarki, które znajdują się przy głównych, drogach pozwolą w ciągu 30 minut zwiększyć zasięg auta nawet o 300 km.  

5. Zasięg

Małe miejskie auta mają zasięg ok. 260 km na pełnym naładowaniu, natomiast większe auta mogą pokonywać trasy nawet do 500 km.

6. Komfort

Samochody elektryczne są niezwykle ciche, dzięki czemu jazda nimi to sama przyjemność. Dodatkowo układ napędowy w tych pojazdach jest znacznie mniejszy, więc zyskujemy sporo dodatkowego miejsca w aucie.

7. Przyjemność z jazdy

Maksymalny moment obrotowy w samochodach elektrycznych jest osiągalny od razu po wciśnięciu pedału gazu, dzięki czemu jazda jest bardzo dynamiczna, nawet w najmniejszych autach.

8. Przywileje

Kierowcy pojazdów elektrycznych mają przywilej do jazdy pasem zarezerwowanym dla autobusów, a parkowanie w centrum miasta jest darmowe.

9. Bezpieczeństwo

Środek ciężkości w „Elektrykach” jest bardzo nisko, co wpływa na ich bezpieczeństwo. Dodatkowo te auta wyposażone są w bardzo zaawansowane systemy alarmowe.

10. Szeroka oferta

Auta elektryczne występują w prawie każdym segmencie motoryzacji: miejskie, sportowe, kompaktowe, luksusowe, a także dostawcze. Obecnie prawie wszyscy znaczący na rynku producenci samochodów, mają w swojej ofercie modele samochodów elektrycznych.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>