Share This Post

Aktualności / jazda / Samochody ciężarowe

Czy Amazon zmusza kierowców z Europy Wschodniej do łamania prawa?

Czy Amazon zmusza kierowców z Europy Wschodniej do łamania prawa?

Brytyjski dziennik The Guardian” donosi, że kierowcy z Europy Wschodniej zmuszani są przez przewoźnika pracującego dla Amazona do manipulowania tachografem. Manipulacje te doprowadziły do przekraczania dozwolonych przez Unię Europejską godzin jazdy przez kierowców większych pojazdów.

Dziennik The Guardian” pisze, że przewoźnicy, którzy pracują dla Amazona, zmuszali swoich kierowców do łamania prawa, by dotrzymać kroku stawkom narzuconym przez tego giganta sprzedaży internetowej. 

Trzech kierowców z Europy Wschodniej (obywatele Ukrainy, Uzbekistanu i Białorusi) opowiedziało swoją historię i napotkane przez nich sytuacje, brytyjskiej gazecie. „Wszelkiego rodzaju manipulacje i nieprzestrzeganie przepisów to część ich codziennej pracy” – podkreśla „The Guardian”. 

Kierowcy zmuszani są do manipulowania tachografami, które obsługują danego pracownika firmy. Dzięki manipulacji elektronicznych urządzeń kierowcy są w stanie przejechać więcej, niż wskazują na to przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej. Kierowcy narażają nie tylko swoje zdrowie, ale i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego(!).

Opóźnienie w płatnościach to kolejny problem, z którym spotykają się wschodnioeuropejscy pracownicy. Mimo ściśle określonych zasad w zakresie logistyki firmy Amazon jest to sprzeczne z ich założeniami. Jednak firma Amazon zapewnia, iż podwykonawcy są zobowiązani do przestrzegania godzin pracy i terminowego płacenia kierowcom.

Dziennik “The Guardian” opisuje zależność od przewoźnika Hegelmann i floty 700 ciężarówek. Kierowcy ciężarówek zmuszani byli do pracy na całym kontynencie dla Amazona na kontraktach litewskich. 

Kontrakty litewskie są mniej opłacalne niż kontrakty lokalne.

Federacja holenderskich przewoźników VNB potwierdza zarzuty, zapewniając, że Hegelmann był kilkakrotnie zamieszany w śledztwa prowadzone przez federację w tej sprawie. 

Szef Hegelmanna, Siegfried Hegelmann odrzuca zarzuty, zaprzecza wszelkim manipulacjom i mówi, że chce przeprowadzić wewnętrzne dochodzenie. „Zamierzamy przyjrzeć się tej sprawie i współpracować ze wszystkimi właściwymi organami” – powiedział Siegfried Hegelmann, Guardianowi.

Grupa amerykańska ze swojej strony zapewnia, że ​​nie jest świadoma takich praktyk i chce podjąć odpowiednie środki. Według Guardiana, Amazon podobno rozważa rozwiązanie trwających umów z litewskim przewoźnikiem.

„Współpracujemy z różnymi przewoźnikami, aby dostarczać nasze paczki, a te oskarżenia w żaden sposób nie odzwierciedlają wysokich standardów obowiązujących naszych podwykonawców”, napisał Amazon w oświadczeniu, wskazując, że Hegelmann pracuje również dla innych dystrybutorów, oraz że Amazon to tylko niewielka część jego działalności.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>