Share This Post

Aktualności / jazda / Nieuws

Nowe autobusy Solaris – mild hybrid

Nowe autobusy Solaris – mild hybrid

Ekologia na przestrzeni kilku ostatnich lat stała się bardzo ważnym tematem w naszym życiu. Znaczna część ludzi zwraca coraz większą uwagę na środowisko i jego stan, a nawet walczy o jego poprawę.

Zainteresowanie ekologią sprawiło, że często poszukiwane stały się ekologiczne rozwiązania również w motoryzacji. Na drogach coraz częściej można spotkać samochody elektryczne i hybrydowe, które nie emitują zanieczyszczeń w takich ilościach jak samochody spalinowe.

W odpowiedzi na ekologiczne zapotrzebowania w transporcie publicznym przychodzi firma Solaris z nowymi autobusami Urbino mild hybrid.

Firma Solaris jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o produkcję autobusów i cieszy się ponad 25-letnim doświadczeniem, podczas którego wyprodukowała ponad 19 tysięcy pojazdów. 

Od roku 2018 firma Solaris dołączyła do grupy CAF, która zajmuje się m.in. projektowaniem i produkcją taboru kolejowego i pojazdów szynowych. Pojazdy firmy Solaris są innowacyjne, nowoczesne i wyznaczają nowe standardy w transporcie publicznym — zwłaszcza w dziedzinie elektromobilności. 

Autobusy Solaris można spotkać w ponad 30 krajach na świecie, co jest ogromnym sukcesem firmy. 

Autobusy hybrydowe nie są nowością w firmie Solaris, ponieważ są one produkowane już od 2006 roku, kiedy to przedstawiono pierwszy egzemplarz Urbino hybrid. Solaris był wówczas pierwszym europejskim liniowym producentem autobusów z napędem hybrydowym. 

Nowy egzemplarz Urbino mild hybrid jest pojazdem niskoemisyjnym, który podczas hamowania wytwarza energię, która jest magazynowana. 

Technologia rekuperacyjna, która jest wykorzystywana w autobusach hybrydowych opiera się na trzech bazowych elementach: maszynie elektrycznej, systemie magazynowania energii oraz sterowniku nadzorującego pracę tego systemu.

W momencie hamowania pierwszy z elementów zachowuje się jak generator, który ładuje energię, aby móc ją ponownie wykorzystać. Zmagazynowana energia, w trakcie przyspieszania pozwala maszynie elektrycznej pracować jako silnik elektryczny i wspomagać pracę silnika spalinowego. 

Wiceprezes firmy Petros Spinaris zapewnia, że podobnych technik będzie coraz więcej w nowych projektach, aby w jak największym stopniu zminimalizować emisję zanieczyszczeń. 

Rozwiązania wykorzystane w najnowszym Urbino, pozwolą zminimalizować wpływ transportu publicznego na środowisko naturalne i jednocześnie przyniosą znaczne oszczędności dla firm transportowych z powodu znacznie mniejszego spalania paliwa. 

Taka technologia pozwala na emisję znacznie mniejszych zanieczyszczeń, niż wymagają tego normy EURO 6 dla silników spalinowych. 

Wprowadzenie nowej wersji autobusów hybrydowych spowoduje znacznie wzbogacenie oferty firmy Solaris, a jednocześnie przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń emitowanych przez transport publiczny. 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>