Amazon inwestuję w zakup ponad 1800 pojazdów elektrycznych produkcji Mercedes-Benz. Jeszcze w tym roku na trasach europejskich mają się pojawić dwa modele samochodów dostawczych: eVito oraz eSprinter. Amazon to amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe znane na całym świecie.
eVito
eVito jest prezentowany przez koncern motoryzacyjny Mercdes-Benz jako „tak zaawansowany, jak wymaga tego nowoczesna mobilność”. Jest funkcjonalnym, bezpiecznym i wygodnym pojazdem. Amazon zamówił ponad 600 pojazdów eVito.
Na pełnym naładowaniu pojazdu można przejechać do 181 kilometrów. A pełne naładowanie auta trwa około 6 godzin – dla auta, które miało 0% baterii. eVito jest stworzony do jazdy głównie na terenie miast. Co jest bardzo ważne emisja CO₂ (dwutlenku węgla) wynosi 0 g/km.
Pojazd posiada silnik elektryczny o mocy 85 kW (116 KM) a poziom zużycia prądu w cyklu mieszanym wynosi 24,9-20,5 kWh / 100 km i moment obrotowy do 295 Nm. Dla ładunku do 6,6 m³ nie ma ograniczeń związanych z napędem elektrycznym. Maksymalna ładowność wynosi 891 kilogramów.
eSprinter
eSprinter Mercedes-Benz to „wyrafinowane rozwiązanie mobilne”. Pojazd również jak eVito przeznaczony jest głównie na drogi miejskie. Jest to jeden z najbardziej popularnych elektrycznych pojazdów dostawczych produkowanych przez niemiecki koncern. Amazon zamówił ponad 1200 pojazdów eSprinter.
eSprinter nazywany jest niezawodnym, ekonomicznym i elastycznym pojazdem. Posiada napęd elektryczny (maksymalnie): 85 kW (116 KM). Jego objętość ładunkowa wynosząca 11 m³ nie jest w żaden sposób ograniczona przez napęd elektryczny. Ładowność sięga 1038 kg przy standardowej pojemności akumulatora.
Decyzja Amazona o inwestycję w elektryczne auta nie dziwi
Amazon został stworzony przez Jeffa Bezosa w 1994 r. Na początku działalności firma zajmowała się sprzedażą książek. Obecnie Amazon to firma globalna, która działa na całym świecie i zajmuję się sprzedażą online praktycznie wszystkiego rodzaju produktów.
Jeff Bezos należy do najbogatszych ludzi na świecie. Firmie było niejednokrotnie zarzucane złe traktowanie pracowników. Dla przykładu w 2018 na jaw wyszły informacje, że firma opłaca boty internetowe, które przedstawiają w fałszywie pozytywnym świetle prace w zakładach Amazon.
Właściciel Amazona to prawdziwy przykład American Dream. W 2000 założył Blue Orgin, które ma wdrażać innowacyjne pomysły w transporcie orbitalny, Obecna inwestycja Bezosa w elektryczne pojazdy, wydaję się być przemyślaną decyzją.
W autach elektrycznych, które nie produkują spalin widzi się przyszłość. Być może pewnego dnia auta na benzynę czy ropę znikną całkowicie z dróg. A natura nam na pewno za to podziękuje. A my sami będziemy mogli oddychać zdrowszym powietrzem.
Mercedes-Benz Ambition2039
Mercedes-Benz na przestrzeni ostatnich lat działa intensywnie, aby jak najbardziej zminimalizować wpływ produkowanych aut na środowisko naturalne. Przykładem takiej działalności jest produkcja chociażby eVito i eSprintera – pojazdów elektrycznych.
Niemiecki koncern motoryzacyjny dołączył również jako czynny uczestnik do Deklaracji Klimatycznej (The Climate Pledge). Deklarację Klimatyczną zapoczątkował Amazon i Global Optimism.
Global Optimism został założony przez “dyplomatkę z doświadczeniem w polityce krajowej i międzynarodowej na wysokim szczeblu oraz w negocjacjach wielostronnych”, która od wielu lat walczy o poprawę stanu środowiska i mniejszego wpływu ludzkości na jej stan.
Głównym celem Deklaracji Klimatycznej jest: neutralność węglowa wszystkich firm sygnatariuszy dziesięć lat przed terminami ustalonymi w porozumieniu paryskim
W 2019 roku Amazon i Global Optimism podpisały Deklarację klimatyczną. Celem inicjatywy jest realizacja ustaleń porozumienia paryskiego o 10 lat wcześniej, niż ono zakłada, czyli już w 2040 roku.
Firmy sygnatariusze porozumienia wyrażają zgodę na:
Regularnie mierzenie i raportowanie emisji gazów cieplarnianych.
Wdrażanie strategii dekarbonizacji zgodnie z porozumieniem paryskim poprzez rzeczywiste zmiany biznesowe i innowacje, w tym poprawę wydajności, energię odnawialną, redukcję materiałów i inne strategie redukcji emisji dwutlenku węgla.
Podjęcie działań w celu zneutralizowania wszelkich pozostałych emisji za pomocą dodatkowych, wymiernych, rzeczywistych, trwałych i korzystnych społecznie kompensacji w celu osiągnięcia zerowej rocznej emisji dwutlenku węgla netto do 2040 r.a