Share This Post

Aktualności / Nieuws

Wpływ pandemii koronawirusa na koncern Volkswagen

Wpływ pandemii koronawirusa na koncern Volkswagen

W poznańskiej fabryce Volkswagen tworzone są od wielu lat samochody użytkowe i ich komponenty. Pracują w niej tysiące mieszkańców wielkopolski. Volkswagen Poznań jest firmą, która zatrudnia największą liczbę pracowników w całej Wielkopolsce.

Volkswagen ma również drugi zakład produkcyjny na terenie Wrześni, która jest oddalona około 50 km od Poznania. Zakład ma powierzchnię około 300 boisk piłkarskich. Praca w fabryce wiąże się z prestiżem i niemałymi zarobkami. Warunki pracy również są więcej niż zadowalające.

Pandemia koronawirusa, która rozpoczęła się w Europie na początku roku 2020, negatywnie wpłynęła na wiele małych i dużych fabryk. Wiele z firm nie wytrzymało zastoju i musiało zamknąć działalność. Pomimo że Volkswagen jest znanym i szanowanym koncernem motoryzacyjnym również musiał zamknąć na określony czas fabryki, co spowodowało zastój.

W 2019 roku tuż przed pandemią koronawirusa, wykonano kosztowną modernizację fabryk Volkswagen Poznań. Sam proces modernizacji został dokładanie wcześniej zaplanowany. Systemy automatyki w fabrykach i zakładach również się niszczą i po kilku lub kilkunastu latach trzeba je wymieniać.

Automatyzacja wielu prac spowodowała niełatwą decyzję zarządu o zwolnieniu 750 wykwalifikowanych pracowników. Zwolnienia dotyczyły głównie pracowników, którzy wykonywali prace manualne spawania i zgrzewania. Część zwolnionych pracowników pracowała na stanowiskach produkcyjnych i administracyjnych.

Do 2021 roku pracę może stracić kolejne 450 osób. Spowodowane jest to kilkutygodniowym wstrzymaniem prac fabryk Volkswagena w Polsce. Aż przez 5 tygodni fabryki były zamknięte. W celu zmniejszenia strat firmy, planowane są zwolnienia.

Pandemia spowodowała zmniejszony popyt na auta produkowane przez Volkswagena. Prognozy długoterminowe przewidują, że rynek motoryzacyjny nie wróci do normy przez długi czas. Aż 40% sprzedawanych aut przez Volkswagen trafia na rynek chiński, gdzie rozpoczęła się pandemia wspomnianego wirusa.

Zwolnienia mają być przeprowadzone stopniowo i mają dotyczyć pracowników z umową na czas określony. Nie są planowane zwolnienia grupowe. Pracownicy Volkswagena są pracownikami wykwalifikowanymi, tak więc szansa na znalezienie dla takich osób jest większa, nawet gdy sytuacja na rynku pracy nie jest łatwa.

Volkswagen wznowił działalność ponownie we wszystkich zakładach na całym świecie, po zaprzestaniu działalności wymuszonym przez wszystkie rządy. Działalność Volkswagena była zawieszona w Europie na około 6 tygodni, w Ameryce Południowej na około 10 tygodni, a także w Chinach na  czas określony.

„Volkswagen realizuje plan wznowienia pracy we wszystkich swoich zakładach produkcyjnych. W szczególności 23 kwietnia wznowiono produkcję elektrycznego modelu ID.3 w niemieckim zakładzie w Zwickau, a 28 kwietnia nastąpiła w największej fabryce marki w Wolfsburgu. Głównym priorytetem wznowienia produkcji było i nadal jest zdrowie siły roboczej” – mówią przedstawiciele firmy, co potwierdza, że Volkswagen ma się dobrze pomimo globalnej pandemii.

 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>