Share This Post

Redakcyjny / Zdrowie

Jak kierownicy firm transportowych mogą zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie swoim kierowcom samochodów ciężarowych

Jak kierownicy firm transportowych mogą zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie swoim kierowcom samochodów ciężarowych

Transport ciężarowy może być miejscem pracy pod dużą presją, nawet gdy wszystko idzie pomyślnie. Dodajmy do tego globalną pandemię, jakiej jesteśmy świadkami w przypadku Covida-19, a presja ta będzie rosnąć. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, zarządzający firmami transportowymi muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie kierowcom samochodów ciężarowych.

To trudna do utrzymania równowaga. Z jednej strony, trzeba utrzymać wydajność operacyjną. Z drugiej strony ważne jest, aby nie narażać kierowców ciężarówek na niepotrzebne ryzyko. To nieustanna walka, w której w centrum uwagi znajduje się zdrowie psychiczne kierowców.

Około 35% przypadków chorób w pracy w branży transportowej przypisuje się problemom związanym ze zdrowiem psychicznym (choć liczba ta jest prawdopodobnie wyższa, biorąc pod uwagę piętno otaczające tę kwestię). 

Kiedy kierowca ciężarówki zmaga się ze swoim zdrowiem psychicznym, mało prawdopodobnym jest, że powie o tym swojemu przełożonemu. Dodatkowo kierowcy ciężarówek mają zazwyczaj wyższy poziom obturacyjnego bezdechu sennego (co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku) w porównaniu z ogółem społeczeństwa.

Prowadzone obecnie badania na Uniwersytecie Loughborough – badanie SHIFT – podkreślają zwiększone ryzyko chorób serca i cukrzycy oraz trudności, z jakimi borykają się kierowcy ciężarówek, jeśli chodzi o zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie. Badanie SHIFT wskazuje również, że ponad 40% kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii cierpi na stany lękowe i depresję.

Istnieje bez wątpienia potrzeba stworzenia solidnego programu poprawy samopoczucia dla kierowców ciężarówek. Oto kilka propozycji jakie kierownictwo firm transportowych powinno uwzględnić w swoich działaniach:

1 Gimnastyka oczu: Godziny spędzone za kierownicą będą dawać się we znaki szczególnie oczom. Zmęczone oczy i rozmyty obraz nie idą w parze z jazdą na długich dystansach, więc ćwiczenia takie jak przewracanie oczami do góry i do dołu mogą dać im trochę ulgi. Pomocna może okazać się również zmiana punktu patrzenia z bliższego miejsca na dalsze.

2 Czysta kabina: Czystość jest na drugim miejscu zaraz po religijności, albo przynajmniej tak mówią. Szczególnie w obecnych czasach ważne jest, aby kabiny były czyste i wolne od zarazków. W celu zapewnienia bezpieczeństwa kierowcy zaleca się natychmiastowe wytarcie kierownicy i deski rozdzielczej chusteczkami antybakteryjnymi.

3 Nie polegaj na napojach energetycznych: Owszem, pobudzą cię, jednak często następuje po nich ogromny spadek wydajności. Nadmiar cukru obniża poziom energii, zamiast go zwiększać. Woda i okazjonalna kawa są o wiele lepszymi opcjami.

W obecnych czasach utrzymanie bezpieczeństwa, zdrowia i sprawności umysłowej nie jest łatwe, szczególnie dla kierowców ciężarówek. Jednak im więcej zrobią osoby zajmujące się transportem samochodowym w celu zminimalizowania ryzyka, tym łatwiejsza będzie praca kierowców i tym samym poprawi się ich zdrowie i samopoczucie.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>