Share This Post

Technologia

Jak technologie transportowe są wykorzystywane w walce z Covidem-19

Jak technologie transportowe są wykorzystywane w walce z Covidem-19

W ciągu tych ostatnich kilku miesięcy większość świata znajdowała się w stanie zawieszenia, jednak wiele ludzi działało tak normalnie, jak to tylko było możliwe.

Dla przykładu, branża transportowa musiała utrzymać się w ruchu na tyle, na ile to było możliwe (kierowcy ciężarówek pracujący w domu po prostu nie wchodzą w grę).

Nic więc dziwnego, że technologia transportowa została zaktualizowana i zmieniona za sprawą Covida-19. Oto pięć przykładów zastosowania technologii w transporcie ciężarowym.

1 Telematyka samochodów ciężarowych

Jak wszyscy wiemy, telematyka jest wykorzystywana do śledzenia lokalizacji pojazdów użytkowych, ale podstawowe dane telematyczne są obecnie wykorzystywane do uzyskania wglądu w to, jak łańcuchy dostaw reagują na ekonomiczne realia pandemii. Dane te mogą być wykorzystywane przez firmy świadczące usługi związane z flotą pojazdów i przewoźnikami w celu porównania ich doświadczeń biznesowych z trendami makroekonomicznymi.

Dane dotyczące użytkowania środków transportu mogą stanowić podstawę do podjęcia decyzji o zakupie lub sprzedaży pojazdów i przeniesieniu aktywów. Ważne jest, aby dane telematyczne gromadzone przez firmy przewozowe nie utknęły tam.

2 Kamery wykrywające maseczki na twarzach

Maseczki ochronne są niezbędne do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa i większość kierowców ciężarówek została zobowiązana do używania pewnego minimum środków ochrony osobistej. Co najmniej jedna firma technologiczna zaktualizowała swój system monitorowania kierowców tak, aby wykrywać obecność maseczek (podobnie jak to, czy kierowcy ciężarówek palą, lub czy trzymają w rękach telefony).

UE wymienia nowe technologie bezpieczeństwa na rok 2022, takie jak ulepszone bezpośrednie widzenie w samochodach ciężarowych i wykrywanie senności. Mogą one jednak również obejmować systemy śledzące nastrój kierowcy, temperaturę lub zdrowie.

3 Śledzenie kontaktów z innymi

Nie jest tajemnicą, że niektóre kraje lepiej niż inne radzą sobie z śledzeniem historii kontaktów. Ale właśnie testy i śledzenie kontaktów będą niezbędne do powstrzymania drugiej fali wirusa. Branża transportu ciężarowego jest dobrze przygotowana do wykorzystania rejestratorów samochodowych i telematyki do śledzenia przemieszczania się kierowców ciężarówek i tego, z kim mają oni kontakt.

4 „Geo ogrodzenie” na potrzeby zdystansowania społecznego

Istnieją plany wykorzystania technologii geofencingowej, zwanej rownież jako geo ogrodzenie, aby pomóc w utrzymaniu środków społecznego dystansu. System może śledzić kierowców i wydawać zlecenia poprzez mobilną odprawę (dzięki czemu nie muszą oni wchodzić do budynku). Wyeliminowanie konieczności ręcznego wypełniania formalności przez kierowców nie tylko pomoże w utrzymywaniu dystansu, ale również sprawi, że działalność firm transportowych i zarządzanie łańcuchem dostaw będzie bardziej efektywne.

Uważajcie na siebie.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>