Share This Post

Redakcyjny

Czy biometan może obniżyć koszty paliwowe?

Czy biometan może obniżyć koszty paliwowe?

Chcesz zaoszczędzić na kosztach paliwa do swoich ciężarówek? Przejście z oleju napędowego na biometan może być najlepszym rozwiązaniem, jak wynika z najnowszej inicjatywy. 

Sieć pojazdów gazowych (The Gas Vehicle Network – GVN) nakręciła krótki film wideo przedstawiający przekonujące wnioski, jako że zmiana ta mogłaby obniżyć o połowę koszty paliwa ponoszone przez właścicieli i przynieść ogromne korzyści dla środowiska naturalnego. 

Partnerstwo John Lewis, w skład którego wchodzi Waitrose, ogłosiło, że buduje stację tankowania biometanu w swojej siedzibie w Bracknell. Gigant detaliczny zamierza zaprzestać wykorzystywania paliw kopalnych we wszystkich swoich pojazdach transportowych do 2030 roku. 

Energia odnawialna

Szef ds. zagranicznych GVN, Isaac Occhipinti, powiedział: „Jest tak wiele informacji i nowinek dla przedsiębiorców, że dekarbonizacja może okazać się dla nich zbyt przytłaczająca.”

„Czyste, niskoemisyjne, zasilane gazem odnawialnym pojazdy są naturalnym, zrównoważonym rozwiązaniem dla przemysłu transportowego i towarowego. Statystyki GVN podają, że w 2019 r. prawie 80% całkowitej ilości sprzedawanego gazu na potrzeby transportu stanowił biometan – odnawialne i ekologiczne paliwo niskoemisyjne – co stanowi wzrost o 22% w stosunku do 2018 roku.”

„Dzięki przestawieniu się z oleju napędowego na odnawialny gaz biometanowy, przewoźnicy mogliby zaoszczędzić kwoty sięgające nawet do ok. 140 tysięcy złotych rocznie, czyli około 52%. Ponadto, dzięki zastosowaniu biometanu, emisja zanieczyszczeń CO mogłaby zostać zmniejszona o ponad 84%.”

„Staje się coraz bardziej oczywiste, że gaz jako źródło paliwa wykorzystywanego w transporcie może i będzie dostarczać wszystkim znacznych oszczędności finansowych i redukcji emisji dwutlenku węgla, jeśli wprowadzą oni niskoemisyjny, odnawialny, napędzany gazem transport ciężarowy.”

Dostawy handlowe

Nowa stacja do tankowania biometanu Johna Lewisa ma zostać otwarta w grudniu 2020 roku. Początkowo będzie ona zaopatrywać 120 samochodów ciężarowych Waitrose w biometan pochodzący z odpadów spożywczych i materiałów odpadowych. 

Obliczono, że każda ciężarówka zredukuje 100 ton CO2 rocznie. Ciężarówki na biometan są również cichsze od tych napędzanych olejem napędowym, co jest szczególnie ważne w przypadku dostaw towarów handlowych w obszarach miejskich. 

A Ty przeszedłeś już z oleju napędowego na biometan? Jeśli tak, opowiedz nam o zaletach i wadach!

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>