Share This Post

Nieuws

Branża transportu drogowego “potrzebuje funduszy pokryzysowych”

Branża transportu drogowego “potrzebuje funduszy pokryzysowych”

Zgodnie z obliczeniami Międzynarodowego Związku Transportu Drogowego (IRU), przemysł transportowy potrzebuje ponad 335 mld złotych z UE, aby powrócić do równowagi po pandemii Covid-19 i dostosować się do nowych zasad polityki transportowej. 

Międzynarodowy Związek Transportu Drogowego (IRU)  w trakcie konferencji internetowej dokonał decyzji w związku z ogłoszeniem proponowanego przez Komisję Europejską  funduszu na rzecz walki z koronaawirusem w wysokości ponad 335 mld PLN.

Raluca Marian, delegat generalny IRU w delegacji stałej na terytorium Unii Europejskiej, powiedział: „Zgodnie z naszymi obliczeniami, a także biorąc pod uwagę ogromne straty, jakich doświadczył i nadal doświadcza nasz przemysł, potrzebujemy środków w wysokości około 10% wspomnianego budżetu na sektor transportu ciężarowego, aby móc stawić czoła przyszłym wyzwaniom i skupić się na dekarbonizacji, cyfryzacji i infrastrukturze.”

Branża transportu drogowego została poważnie dotknięta przez Covid-19 i nałożone obostrzenia. Teraz stoi przed nowym wyzwaniem związanym z opracowanym przez Komisję Europejską Pakietem dotyczącym Mobilności, którego celem jest cyfryzacja i dekarbonizacja sektora komercyjnego transportu drogowego. Ma to nastąpić przed posiedzeniem Parlamentu Europejskiego w lipcu 2020 roku.

Matthias Maedge, dyrektor generalny rzecznictwa w IRU, powiedział: „Branża logistyczna mocno odczuła skutki kryzysu, ale aby przedstawić te dane w odpowiednim kontekście – obliczyliśmy, że wymiana wszystkich ciężarówek z silnikiem diesla w Europie na elektryczne będzie kosztować ok. 285 mld złotych.”

Pakiet dotyczący mobilności Komisji Europejskiej

Przemawiając w imieniu Komisji Transportu KE, DG Move, Elizabeth Werner stwierdziła, że fundusze dla sektora drogowego transportu towarowego powinny być inwestowane w projekty wspierające pakiet dotyczący mobilności. 

Powiedziała również: „Chcemy, aby przemysł i władze inwestowały w większą automatyzację terminali i wprowadzenie większej ilości elektronicznych opłat oraz winiet i opłat drogowych.”

„Są to wielkie liczby, a my chcemy zreformować przemysł drogowy. Myślę, że możemy być niemal pewni, że dokonane zostaną inwestycje w bardziej zrównoważoną infrastrukturę, paliwa alternatywne oraz programy związane z ekologią i modernizacją floty.”

Dodała także: „Europejski Bank Inwestycyjny analizuje również, w jaki sposób może pomóc poszczególnym przedsiębiorstwom borykającym się z problemami z płynnością finansową w sposób ogólny.”

Jak według ciebie Unia Europejska powinna wspierać komercyjny sektor transportu drogowego po kryzysie związanym z Covid-19?

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>