Share This Post

Nieuws

Ostrzeżenie dla kierowców zawodowych w związku z ustępowaniem wirusa Covid

Ostrzeżenie dla kierowców zawodowych w związku z ustępowaniem wirusa Covid

Według najnowszych danych, ryzykowne zachowania kierowców firm transportowych w Wielkiej Brytanii powoli zaczynają wracać do poziomu sprzed epidemii Covida. 

Lytx, dostawca usług telematycznych dla firm transportowych, poinformował, że poziom ryzykownej jazdy znacznie się obniżył w pierwszych trzech tygodniach epidemi, obecnie jednak ponownie wzrósł. Mimo to nie jest on jeszcze tak wysoki, jak przed wybuchem pandemii.

Lytx porównał anonimowe dane kierowców z okresu od 27 kwietnia do 31 maja z danymi z pierwszych trzech tygodni okresu zamknięcia. Wykazały one wzrost o 49% w przypadku kierowców nie zapinających pasów bezpieczeństwa, 43% w przypadku kierowców korzystających z urządzeń przenośnych, takich jak telefon komórkowy, oraz wzrost o 36% w przypadku palenia papierosów podczas prowadzenia pojazdu. 

Obciążenie kierowcy

Za ten wzrost firma obwiniała stres związany z okresem zamknięcia. Stwierdziła, że zwiększona presja na dostarczanie niezbędnych towarów, a także czynniki rozpraszające uwagę związane z domem, są jednymi z czynników obciążających kierowców zawodowych.

Damian Penney, wiceprezes Lytx Europa powiedział: “Kierowcy często doświadczają teraz sezonowych wzrostów zamówień internetowych i dostaw do domu, jako że ludzie przestrzegają nakazu kwarantanny”. 

„W połączeniu ze spadkiem liczby kierowców wynikającym z samoizolacji lub chorób, zwiększona została presja na kierowców pozostawionych na drogach. Dane te sugerują, że taki dodatkowy nacisk mógł wpłynąć na koncentrację niektórych kierowców.”

Szkolenia zdalne

Dane pochodzą z brytyjskiej bazy danych Lytx dotyczącej ryzyka związanego z prowadzeniem pojazdów, obejmującej publiczne i prywatne przedsiębiorstwa z branży tranzytowej, przesyłkowej, dystrybucyjnej i usługowej.

Dla menedżerów starających się przywrócić pełną załogę do pracy będzie to dość niepokojąca wiadomość. 

Penney zasugerował, że wprawdzie obecnie trudno jest prowadzić bezpośrednie szkolenia dla kierowców w zakresie bezpieczeństwa, jednak kierownicy mogliby skorzystać z opcji szkoleń zdalnych, aby zwiększyć świadomość niebezpiecznych nawyków. 

A Ty dostrzegłeś zmianę w nawykach jazdy na brytyjskich drogach w miarę znoszenia ograniczeń?

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>