Share This Post

Zdrowie

Poradnik na temat kondycji fizycznej w trasie

Poradnik na temat kondycji fizycznej w trasie

Kierowcy ciężarówek nie są znani z bycia okazem zdrowia. Badania wykazały, że kierowcy samochodów ciężarowych cierpią często na nadwagę (często chorobliwą), a także są narażeni na największe ryzyko wystąpienia przewlekłych problemów zdrowotnych z każdej grupy zawodowej.

Nie jest jednak łatwo kontrolować swoją wagę i sprawność fizyczną, gdy pracujesz głównie na siedząco, z dala od domu i zajadasz czas podróży, aby szybciej zleciał.

Dostępnych jest wiele propozycji, które mogą pomóc kierowcom ciężarówek w uzyskaniu lepszej kondycji fizycznej – siłownie na postojach dla ciężarówek, filmiki z ćwiczeniami w kabinie, trenerzy fitness dla kierowców ciężarówek oraz zdrowe posiłki w drodze. Istnieje również siedem zasad, dzięki którym można uzyskać dobrą kondycję fizyczną w trasie, siedząc na długich odcinkach i mając do dotrzymania terminy.

Zgodnie z zasadami:

 1.     Pamiętaj o zapewnieniu sobie co najmniej 15 minut ćwiczeń dziennie. Nie usprawiedliwiaj się. Nie musisz chodzić na siłownię i stosować się do konkretnego planu fitness.
 2.     Wykorzystaj każdy trening na maksa. Im intensywniej ćwiczysz, tym więcej tłuszczu spalisz w krótszym czasie.
 3.     Staraj się wykonywać ćwiczenia, które działają na wiele grup mięśni jednocześnie. Czemu by nie zainspirować się youtuberem Healthy Trucker?
 4.     Zawsze jedz po treningu. Jeśli chcesz zbudować mięśnie, spróbuj zjeść białko szybko działające (np. serwatkę w proszku) w ciągu 30 minut od wysiłku.
 5.     Jedz śniadanie, a następnie co trzy godziny, aby zapobiec głodowi i uniknąć obżarstwa późnym popołudniem.
 6.     Jedz zdrowe przekąski w swojej kabinie. Jeśli masz skłonność do podjadania (a kto nie ma?), to upewnij się, że masz pod ręką tylko zdrowe opcje.
 7.     Zapisuj, co jesz i ile ćwiczysz. To pomoże Ci odkryć swoje słabości i w razie potrzeby dokonać zmian.

Oto kilka łatwych ćwiczeń do wypróbowania następnym razem, gdy będziesz na parkingu postojowym dla ciężarówek (i co potrzeba, aby je wykonać):

 •       Skakanka – skakanka z liny
 •       Pompki – mata do ćwiczeń lub coś, co można umieścić między rękami a podłożem
 •       Walka z cieniem – możesz użyć opasek oporowych, jeśli je masz, ale nie są one niezbędne
 •       Pajacyki – dużo energii
 •       Jogging – para wygodnych butów i siła woli

Co prawda, jeśli będziesz ćwiczyć na parkingu dla ciężarówek, zdecydowanie będziesz stanowił mniejszość. Możesz dostrzec kilka zabawnych spojrzeń w twoją stronę, ale jeśli to konieczne do osiągnięcia dobrej kondycji i zdrowia, ignoruj ich…

Zapoznaj się z naszymi innymi postami na blogu na temat tego, jak dbać o zdrowie będąc kierowcą ciężarówki oraz jakie jedzenie najlepiej spożywać jako kierowca ciężarówki.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>