Share This Post

Nieuws

Kierowcy ciężarówek zwolnieni z nowej zasady kwarantanny w Wielkiej Brytanii

Kierowcy ciężarówek zwolnieni z nowej zasady kwarantanny w Wielkiej Brytanii

W poniedziałek 8 czerwca Wielka Brytania rozpocznie egzekwowanie dwutygodniowego okresu kwarantanny dla osób wjeżdżających do kraju, w tym obywateli Wielkiej Brytanii. Co więc ten bezprecedensowy krok będzie oznaczał dla kierowców ciężarówek?

Na szczęście, aby nie doszło do wstrzymania dostaw towarów, kwarantanna nie będzie miała zastosowania do kierowców ciężarówek. Podczas gdy dla pozostałych podróżnych przybywających do brytyjskich portów kwarantanna potrwa 14 dni lub zostanie nałożona na nich kara pieniężna w wysokości do ok. 5000 złotych, transport drogowy i towarowy są uważane za czynności niezbędne i podlegają zwolnieniu. 

Jak długo więc potrwa ten cały zamęt? Okres kwarantanny w Wielkiej Brytanii ma zostać poddany ponownej ocenie po trzech tygodniach i nie wiadomo jeszcze, czy zostanie on przedłużony. 

Wytyczne dotyczące Covida w Wielkiej Brytanii

Aby wesprzeć dalsze funkcjonowanie transportu ciężarowego, rząd Wielkiej Brytanii wydał poradnik na temat bezpieczeństwa podróży dla branży transportu towarowego i pokrewnych sektorów przy wirusie Covid-19.

Przypomniał on przewoźnikom promowym o obowiązku zapewnienia dystansu społecznego, w szczególności w zakresie noclegów, oraz zwrócił się do Eurotunnelu o zapewnienie odpowiednich środków ochrony zdrowia i bezpieczeństwa na swoich terminalach oraz w ramach usług Le Shuttle.

Dyrektor ds. BHP (Health and Safety Executive – HSE) przypomniał, że lokale odwiedzane przez kierowców ciężarówek w ramach ich pracy muszą umożliwiać im skorzystanie z toalet i umywalek – zarówno ze względów humanitarnych, jak i w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. 

Wytyczne dotyczące przemieszczania się w Europie przy wirusie Covid

Chociaż nowe brytyjskie przepisy dotyczące kwarantanny nie powinny mieć wpływu na kierowców ciężarówek, to co jednak z podróżowaniem po pozostałej części Europy? Francja, Hiszpania, Włochy, Grecja i Hiszpania nałożyły pewne ograniczenia wjazdowe na podróżnych, podczas gdy inne kraje przeprowadzają kontrole temperatury lub testy koronaawirusowe.

Również w tym przypadku transport drogowy i inni niezbędni pracownicy są zazwyczaj – ale nie zawsze – zwolnieni z tych warunków. Istotne jest, aby przed wyruszeniem w drogę sprawdzić najnowsze wytyczne, tym bardziej, że zasady te mogą ulec zmianie w krótkim czasie.

Strony Rządu Wielkiej Brytanii z poradami dotyczącymi podróży zagranicznych pozwalają na sprawdzenie wszystkich krajów, które planujesz odwiedzić, natomiast Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (IRU) oferuje aktualne porady skierowane do kierowców ciężarówek. 

Jakie są Twoje doświadczenia z jazdy ciężarówką po Europie w czasie pandemii Covid-19?

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>