Share This Post

Redakcyjny / Uncategorized

5 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa dla kierowców ciężarówek

5 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa dla kierowców ciężarówek

Nie chcemy cię pouczać, ale od czasu do czasu wszyscy potrzebujemy małego przypomnienia, by priorytetowo traktować nasze bezpieczeństwo. Wszyscy przecież żyjemy intensywnie, a zdrowie i bezpieczeństwo mogą być niekiedy pomijane, gdy pędzimy, by dotrzeć z punktu A do B.

Jako kierowca samochodu ciężarowego, często musisz dostać się również do punktu C, D, E i F! Czas jest tutaj najważniejszy, gdy podróżuje się po drogach. Nie jest to jednak wymówka do ścinania zakrętów.

W ostatnich latach rośnie liczba ofiar śmiertelnych wśród kierowców samochodów ciężarowych, a największy w Wielkiej Brytanii i Irlandii związek Unite ostrzega, że kierowcy samochodów ciężarowych są “zmuszeni do wyczerpywania się i przekraczenia swoich możliwości, przez połączenie długich i ciągle zmieniających się schematów zmian”.

Chociaż nie ulega wątpliwości, że może to stanowić problem dla całej branży, wszyscy kierowcy samochodów ciężarowych są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym użytkownikom dróg.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem ciężarowym, które zminimalizują ryzyko wypadku za kierowcą:

1 Sprawdź swój ładunek

Wprawdzie załadowanie naczepy nie należy do Twoich obowiązków, ale jeśli transportowany towar nie jest w pełni zabezpieczony i przemieszcza się lub spadnie w trakcie transportu z tyłu pojazdu, to odpowiedzialność spoczywa na Tobie, jako kierowcy.

Tak więc, zanim wyruszysz w drogę, poświęć 10 minut na upewnienie się, że wszystkie przedmioty są całkowicie zabezpieczone. Jeśli masz jakiekolwiek zastrzeżenia do któregokolwiek z towarów, poinformuj o tym zespół magazynowy.

2 Rób regularne przerwy

Postawmy sprawę jasno: wszyscy kierowcy samochodów ciężarowych chcą mieć czas na przerwę w pracy. Czasami jednak presja związana z terminami i ukończeniem pracy na czas może sprawić, że przerwa będzie kłopotliwa.

Maksymalna liczba godzin, jaką kierowcy samochodów ciężarowych mogą przepracować w ciągu jednego dnia wynosi dziewięć godzin; zgodnie z prawem należy robić 45-minutową przerwę co 4,5 godziny. Określając czas przyjazdu, nie zapomnij wziąć pod uwagę wymaganej prawnie przerwy.

3 Zachowaj odpowiedni odstęp

Znowu sprowadza się to do presji wynikającej z konieczności zrzucenia ładunku na czas lub chęci powrotu do domu, aby zobaczyć się z rodziną, jednak nie jest to usprawiedliwieniem dla jazdy na ogonie innego użytkownika drogi.

Jadąc samochodem ciężarowym, jazda na ogonie może być szczególnie stresująca dla drugiego kierowcy. Ponadto zwiększa to ryzyko kolizji.

Najprostszym sposobem na określenie bezpiecznej odległości jest zastosowanie dwusekundowej zasady.

4 Ogranicz do minimum czynniki rozpraszające

Prowadząc samochód ciężarowy, czasami można mieć wrażenie, że jedzie się nim bez zastanowienia – zwłaszcza będąc doświadczonym kierowcą. Nigdy nie należy jednak zapominać o skupieniu.

Wyeliminujcie więc wszystko, co mogłoby rozpraszać was za kierownicą: telefon komórkowy, nawigację satelitarną, robotę papierkową itp.

5 Bierz odpowiedzialność za swoją ciężarówkę

Jeśli pracujesz w firmie transportowej, być może wpadłeś w nawyk zlecania jej przeprowadzania kontroli pojazdu. Niemniej jednak, nawet jeśli jesteś uprawniony do takiego rozwiązania, jeśli zostaniesz złapany przez policję jadąc pojazdem w niewłaściwym stanie, możesz zostać ukarany wysoką grzywną.

Dlatego też, przynajmniej raz w tygodniu, sprawdź podwójnie takie rzeczy jak: ciśnienie w oponach, bieżnik opon, poziom oleju silnikowego, hamulce i światła.

Pamiętaj: bezpieczeństwo przede wszystkim, zawsze. 

 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>